Lapkričio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams (2019 m)

Lapkričio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams (2019 m)

Nors ir apsiniaukę, bet ganėtinai šilti paskutinio rudens mėnesio orai leidžia sodininkams mėgėjams, be skubėjimo, pabaigti žemės ir ūkio darbus, paruošti sodą ir sodybą žiemos sezonui.

Kaip besisuksi – darbų sode visada atsiras…

Lapkričio mėnesį baigiami vaismedžių genėjimo ir šviesinimo darbai – išgenimos pažeistos ir sausos medžių šakos; retinami, šviesinami per tankūs vaismedžių vainikai. Esant pliusinei temperatūrai, nubalinami vaismedžių, ypatingai jaunų, kamienai.

Baigiami retinti serbentų, agrastų, aviečių krūmai. Po to krūmeliai apiberiami medžio pelenais.

Vynuogynų priežiūra. Nukritus lapams, vynmedžius išgenėkite, pomedžius patręškite ir apmulčiuokite durpinga žeme, kompostu ar medžio pjuvenomis. Po to  stiebus atriškite nuo atramų, atsargiai prilenkite prie žemės ir pridenkite eglišakėmis, šiaudais ar agroplėvele. Šaltą žiemą šaknis papildomai apkaskite sniegu.

Prikaskite ir pridenkite eglišakėmis sodinukus, kuriuos sodinsite tik pavasarį. Prie medelių kamienų padėkite nuodų jauko graužikams.

PRIMINIMAS : iki mėnesio vidurio būtina jaunų vaismedžių kamienus aprišti eglišakėmis arba panaudoti kitą apsaugą nuo kiškių ir stirnų.

Teritorijos priežiūra: sode ir sodyboje, panaudojant pagalbines  priemones, sugrėbkite, surinkite ir į komposto dėžes sukraukite nukritusius lapus, nupjautą žolę ir kitas organines atliekas.

Sutvarkę sodo ar sodybos teritoriją pasirūpinkite visų naudotų įrankių, padargų ir kitų techninių įrengimų ir priemonių priežiūra, remontu ir apsauga.

Jei sodas ar sodyba aptverti tvora, patikrinkite visų tvoros elementų, vartų, vartelių techninį stovį, jei reikia – suremontuokite, sutepkite vyrius, perdažykite.

Patikrinkite kaip rūsiuose laikosi surinktas derlius. Jei reikia, vaisius ir daržoves perrinkite, supuvusius – pašalinkite.

Sodybos pastatus ir teritoriją paruoškite žiemos sezonui. Pašalinkite (išleiskite) iš vandens talpų,  vandentiekio vamzdžių, siurblių ir žarnų vandenį. Uždarykite kamino sklendes. Patikimai užverkite langus, užrakinkite duris. Nepalikite atviruose induose sudėtų maisto produktų.

Apsauga: išvykstant ilgesniam laikui, įjunkite apsauginę signalizaciją ir praneškite apie tai saugos tarnybai.   O jei jos nėra, saugos sumetimais, atjunkite elektros srovės padavimo kirtiklį.

Jau dabar sumeistraukite ar įsigykite lesyklėlę žiemojantiems paukšteliams.

Sėkmės

Susiedo komanda