Ar naudingos sraigės ?
Kiekvieną pavasarį, atšilus žemei ir esant pakankamai drėgmės, sode, darže ar sodybos teritorijoje galima rasti šliaužiojančių sraigių. Jas būtina surinkti ir išnešus paleisti į atokesnes pievas ar pamiškes, dideles – priduoti supirkėjams, kadangi sraigės graužia žalius augalų lapus ir stiebus ir pridaro nemažai žalos augmenijai ir sodyboje nelabai laukiamas svečias..
Sraigės – skanėstas
Vakarų Europos valstybėse, ypač Prancūzijoje, vynuoginės sraigės vertinamos kaip skanėstas. Jų mėsytė turi daug vertingų maisto medžiagų: kalcio, magnio, cinko, vitamino C, ekstraktinių ir kitų medžiagų.
Sraigė kaip sraigtas
Sraigių didumas priklauso nuo amžiaus. Suaugusi sraigė būna iki 50 mm aukščio ir iki 45 mm pločio. Pasitaiko ir dar didesnių. Kūno viršuje yra rutulio išvaizdos kriauklė su 4-5 apsisukimais. Kriauklės spalva tamsiai arba šviesiai ruda, kartais su violetiniu atspalviu. Suaugusios vynuoginės sraigės deda kiaušinėlius žemės urveliuose po lapų krūvomis, medžių šaknimis. Maždaug po mėnesio iš jų išsirita mažos sraigelės, o subręsta jos tik po 3-4 metų. Gyvena sraigės 8-9 metus.
Vynuoginės sraigės minta žemesniaisiais grybais, kerpėm, graužia augalų lapus ir kitas augalų dalis. Jos vadinamosios „kojos pado“ susitraukimais slenka pirmyn, palikdamos gleivėtą taką. Ieškoti maisto sraigės dažniausiai iššliaužia drėgnesniu oru ar vakarėjant. Sraigės mato pakankamai blogai, mažos akytės sugeba tik atskirti dieną nuo nakties. Tačiau uoslė pas jas išvystyta puikiai. Kai kurių rūšių atstovės gali pajausti maisto kvapą net už kelių metrų. Jos valgo beveik viską, ne tik augalų lapus, bet ir kirmėles, mažas lervas ir kitą miško gyvybę.
Ką daryti, kad sraigių sodyboje būtų minimaliai ?
-
Laistymas
Nuo sraigių invazijos apsaugo protingas augalų laistymas. Laistoma intervalais, kas 2-3 dienas, kad kirminai, kuriais minta sraigės, negalėtų migruoti drėgnu paviršiumi viliodami sraiges.
-
Natūralus jų mažinimas
Sraigėmis minta mažieji plėšrūnai: ežiukai, kirstukai. Taip pat paukščiai: strazdai, varnėnai ir kiti. Rupūžės yra turbūt stipriausias jų priešas. Taip pat nereikia pamiršti naminių paukščių: vištų, ančių. Jie taip pat mažina kirminų populiaciją ir kiekį.
-
Priežiūra, rinkimas, prevencija
Norint sumažinti nepageidaujamų sraigių skaičių, reikia jau rudenį apžiūrėti medžius, krūmus, sodybos pastatų pamatus, cokolius ir panašias, drėgmę sulaikančias vietas, kurios dieną sušyla, o po vėsios nakties – rytais jose atsiranda drėgmė.. Prie jų prilipusias sraiges reikia pašalinti. Daržo žemę rudenį giliai supurenti ar suarti. Tinkamai kompostuoti sodo ir daržo atliekas, komposto dėžes sustatyti toliau nuo daržų ar sodo teritorijos. Nepalikti senos žolės ar lapų krūvelių, po kuriomis sraigės žiemoja.
Nepatartina sraigių naikinti chemikalais, nes jomis minta gyvūnlesiai paukščiai ir žvėreliai. Vienas iš pastebėjimų – sraigės nemėgsta kai kurių mineralinių trąšų, ypač fosforo, todėl sodo žemę galima pabarstyti nedidelės koncentracijos superfosfato milteliais. Kitas pastebėjimas – sraigės aplenkdavo tas vietas, kur buvo pabarstyta medžio pelenų. To pasekoje darome išvadą, kad sraigėms nepatinka kalkiniai paviršiai, nes juose sunkiau veisiasi jų maistas.
Kituose šaltiniuose minima, kad kofeinas, kurio yra didelė koncentracija kavos tirščiuose, didelė koncentracija sraigėms yra mirtina. Iš sraigių augintojų šėrimo ypatumų sraigėms druska yra mirtinas maistas.
Susiedo komanda
P.S. Teko jums susidurti su sraigėmis, pasidalinkite mintimis komentaruose.