Balandžio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Balandžio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Šiemet taip jau sutapo, kad balandžio mėnuo prasidėjo  Šv. Velykomis, Melagio diena ir sausais, šiltėjančiais orais. Dažnas sodininkas jau aplankė savo sodybą, sodo sklypą ar mišką. Netruks prasidėti pavasarinių darbų gausa. Norint suspėti tuos darbus atlikti, būtina viską planuoti iš anksto.

PATARIMAS : visus planuojamus atlikti ir nuveiktus darbus žymėkite sodininko kalendoriuje. Taip darydami nepamiršite darbų sekos ir nuoseklumo.

Susiedas - lazdyno riešutas
Susiedas – lazdyno riešutas

Balandžio mėnesį baigiami vaismedžių genėjimo darbai. Išgenimi serbentų, agrastų krūmeliai. Išpjaunami derėją aviečių stiebai. Genimos gervuogės. Braškyne nugnaibomi ir surenkami seni lapai. Pernai pasodintų braškių krūmeliai patręšiami kompleksinėmis trąšomis , įterpiant iš rudens paskleistą mulčią. Vaismedžių kamienai papildomai nubalinami kalkėmis ar emulsiniais dažais. Ramiu oru rekomenduojama vaismedžius ir vaiskrūmius nupurkšti (1% vario sulfato) Bordo skysčiu.

Balandžio mėnuo – sodinukų sodinimo metas. Sodinukus įsigykite ir sodinkite tokius, kad medelių šaknys būtų nepavytusios, rausvos ar gelsvos spalvos, ir turėtų daug plonų smulkių šaknelių. Prieš sodinimą jas pakirpkite ir pamirkykite molio ir galvijų mėšlo tyrėje. Vaismedžius patariama sodinti į iš rudens paruoštas duobes.

PATARIMAS. Sodinuko sodinimo eiga: į paruoštą duobę pastatykite sodmenį ir nustatykite sodinimo gylį. Po to, prilaikydami medelį, ant šaknų užpilkite purios žemės ar komposto. Pildami žemes vis pajudinkite šaknis, kad tarp šaknų neliktų tuščių tarpelių.  Pripiltą žemės sluoksnį lengvai pamindžiokite pėda, nepažeidžiant šaknų ir kamieno. Aplink vaismedį padarykite vagelę vandeniui supilti ir kelis kartus paliekite. Sodinuką pririškite prie dviejų šalimais įkaltų kuolų. Pasodintų vaismedžių pomedžius patariama mulčiuoti durpėmis ar perpuvusiu mėšlu.

PATARIMAS. Sodinimo gylis: žemaūgis vaismedis sodinamas taip, kad skiepijimo vieta liktų apie 10 cm virš dirvos paviršiaus. Jei skiepijimo vieta liečiasi su žeme ar užpilama žemėmis, tada iš kamieno dažnai išauga pridėtinės šaknys ir susiformuoja dviguba šaknų sistema, kas gali įtakoti augalo gyvybingumą ir veislės ar rūšies savybių pokyčius . Tuomet žemaūgis poskiepis nustoja savo reikšmės, išnyksta jo „žemaūgiškumas“. Dažnai sodininkai pasinaudoja tuo metodu, norėdami sode turėti ne tik žemaūgių vaismedžių.

Susiedas - pažeista obelis
Susiedas – pažeista obelis

Balandis – švaros mėnuo. Tad sodyboje tvarkykite teritoriją. Nugrėbkite ir išvalykite veją. Išdegintas vejos vietas palaistykite ir papildomai patręškite. Nuvalykite ir paruoškite naudojimui lauko baldus. Sutvarkykite pavėsines ir kitas pagalbines patalpas.

Jei sodyboje yra tvenkinys – pasirūpinkite jo švara. Nuo paviršiaus pašalinkite prikritusius lapus, senus augalus ir kitas priemaišas. Jei reikia, sutvirtinkite kūdros ar tvenkinio šlaitus.

Jei sodyboje laikote naminius paukščius ar gyvūnus, jiems skirkite atskirą teritoriją ar aptvarą.

Visas susikaupusias organines atliekas dėkite į kompostą, o kitas – rūšiuokite ir priduokite supirkėjams.

Pasibaigus kūrenimo sezonui išvalykite židinius, pečius(plytas), kaminus, dūmtraukius. Patikrinkite žaibolaidžių stovį. Paruoškite naudojimui sezoninius mechanizmus ir technikos priemones. Sukapokite ir sukraukite į rietuves malkas sekančiai žiemai ar laužui, prie kurio maloniai leisite vakarus.

Sėkmės darbuose

Susiedo komanda