Balandžio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams
Balandžio mėnesį sode – didžiųjų darbų metas. Pirmutiniai darbai, tai vaismedžių genėjimas ir naujų sodinukų sodinimas.
Būtina išgenėti per tankiai augančias kamienų šakas, kad į vaismedžių vainikus patektų kuo daugiau šviesos, taip pat išpjauti išdžiuvusias, pažeistas ir ligotas šakas. Jei yra vėžio pažeistų obelų, kriaušių, tuomet išvalykite ir išgramdykite pažeistas vietas. Atlikus šiuos darbus, pjovimo vietas užtepkite sodo tepalu ar vandens emulsiniais dažais. Taip pat išpjaukite senus, ligotus ar pažeistus vaiskrūmių stiebus. Serbentų ir agrastų krūmus apiberkite pelenais arba apipurkškite pelenų šarmu. Išretinkite avietes – pašalinkite derėjusius stiebus. Braškyne surinkite senus lapus. Patręškite pernai pasodintus braškių krūmelius. Sutvarkykite veją, nugrėbkite pernykščius lapus, patręškite saulės išdegintas vejos vietas. Visas genėjimo metu pašalintas šakas, surinktus lapus – sudeginkite.
Ramiu oru rekomenduojama nupurkšti vaismedžius ir vaiskrūmius (1% vario sulfato) Bordo skysčiu. Jeigu mėnesio pradžioje temperatūra lauke artima 0 laipsnių C, nuo vaismedžių neskubėkite nuimti aprišalų, nes kiškiai, ieškodami maisto, dar gali juos apgraužti. Jei rudenį nenubalinote medelių kamienų, tą galėsite atlikti, kai tik nuimsite aprišimus – kad aktyvūs saulės spinduliai nepažeistų vaismedžių žievės.
„Išėjus“ iš žemės pašalui, ir kiek pradžiūvus žemei, sodinkite rudenį(prikastus) ar pavasarį įsigytus sodmenis. Sodinukus įsigykite ir sodinkite tokius, kad medelių šaknys būtų gausios. Prieš sodinimą jas pakirpkite ir pamirkykite molio ir galvijų mėšlo tyrėje. Patariama sodinukus sodinti iš rudens paruoštose duobėse. Į sodinimo duobę pastačius sodmenį, šaknys apipilamos puria žeme, šiek tiek pajudinant. Pasodinus medelį, žemė lengvai paspaudžiama koja. Aplink vaismedį padaroma „lėkštė“ vandeniui supilti. Paliejus pusė kibiro vandens ir jam susigėrus, pomedis mulčiuojamas durpėmis arba puvininga žeme. Medelis pririšamas prie dviejų šalimais įkaltų kuolų.
Pradedamos skiepyti jaunos vyšnios, trešnės, slyvos. Skiepijama pagerintu sudūrimu.
Patikrinama iš rudens ruoštų skiepūglių būklė. Esant aukštesnei temperatūrai, patariama juos surišti į ryšulėlį ir nuleisti į šulinį taip, kad drūtgaliais siektų vandenį. Tokiu būdu skiepūgliai išsilaikys iki gegužės mėnesio, kada vaismedžių pumpurams skleidžiantis bus panaudoti pagal paskirtį. Jei neturite pakankamai įgūdžių skiepyti medelius, tad geriau to darbo ir nesiimkite.
Pasiruoškite pavasarinių kenkėjų antplūdžiui. Vaisėdžių drugelius ir kitus kenkėjus galima išgaudyti tokiu būdu: pasiruoškite plastikinių butelių, jų viršutinėje dalyje atsargiai išpjaukite 5-6 cm diametro skylę, per ją į butelį įpilkite parūgusios giros, ar sulos. Butelius, vielos ar raiščio pagalba, pritvirtinkite prie vaismedžių kamienų 1-1,5 m aukštyje. Skysčio kvapas privilios daug drugelių ir kenkėjų, sušlapę – jie žus. Butelius su nauju masalu keiskite kas 2 savaites.
Susiedo komanda