Braškių sodinimas ir priežiūra
Dirvos parinkimas ir par
uošimas braškėms
Braškės geriausiai auga silpnai rūgščiuose priesmėliuose ir priemoliuose, kur dirvos pH neviršija 5-6. Jas patariama auginti po šių daržovių – žirnių, pupelių, svogūnų, burokėlių morkų ir kitų prieskoninių daržovių. Blogiausi braškių priešsėliai – tai bulvės, pomidorai, agurkai. Po šių priešsėlių pasodintos braškės dažniau serga įvairios kilmės vytuliais ir dažniau apsikrečia nematodais.
Prieš sodinimą būtina iš dirvos pašalinti piktžoles ir užsilikusias augalines atliekas. Po to patręšti perpuvusiu mėšlu ar kompostu – 6-10 kg/m2. Taip pat išbarstyti po 60 g/m2 superfosfato ir po 20 g/m2 kalio chlorido. Gerai įtręštose dirvose šias trąšų normas reikėtų sumažinti, o blogesnėse – padidinti. Trąšas įterpti ir giliau dirvą įdirbti reikėtų 2 savaitėms anksčiau prieš braškių sodinimą.
Braškių daigų sodinimas
Sodinimui turi būti atrinkti tik sveiki ir geros kokybės ir veislės daigai. Nepatariama daigų imti iš atsitiktinių ir nežinomų braškynų(dažniausiai tokių daigų siūlo turgavietėse), nes jie gali būti apsikrėtę ligomis ir kenkėjais, o ir jų veislės identifikuoti dažnai nėra galimybės.
Nedideliame sklype braškes patariama sodinti lysvėse po du daigus, o didesniuose plotuose – iš anksto paruoštose vagose. Veisles, kurios turi tankią lapiją ir linkusios pūti (Senga-Sengana ir Venta) reikėtų sodinti rečiau – 60-90×20-30 cm. Kitas veisles galima sodinti tankiau. Vasarą daigus reikėtų sodinti kuo anksčiau – liepos, rugpjūčio mėnesiais. Rudenį sodinimą baigti ne vėliau rugsėjo mėnesio 10 dienos. Pavasarį braškės sodinamos anksti – kai tik galima įeiti į dirvą. Žemę pavasariniam sodinimui geriausia paruošti ir patręšti rudenį.
Braškyno priežiūra ir papildomas tręšimas
Dirvos paviršius braškyne dažniausiai mulčiuojamas durpėmis. Ravint piktžoles, dirva purenama sekliai. Jei daigai nebus reikalingi, šalinami ūsai, išaugę iki 10 cm ilgio. Derančius, nevešliai augančius braškių krūmelius patariama patręšti pavasarį, vegetacijos pradžioje kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais NPK 15-8-18 iki 8-10g vienam krūmeliui arba braškių žydėjimo ar uogų mezgimo metu – iki 5-6 g vienam krūmeliui. Vešliai augančių braškių nereikėtų papildomai tręšti, ypač azotinėmis trąšomis, nes pertręšus, labai vešliai auga lapai ir mažėja braškių atsparumas puviniui. Sausesnėse dirvose braškes būtina laistyti. Lieti reikia retai, pavakary ir gausiai. Apie 20-25 litrus į 1m2. Daugiausia drėgmės reikia uogų augimo metu.
Braškes reikėtų auginti toje pačioje vietoje neilgiau kaip trejus metus ir tik labai gerus braškynus palikti ketvirtiems. Į tą pačią vietą braškes vėl galima sodinti ne anksčiau kaip po 2 metų.
Susiedo komanda