Dekoratyvinės vištos
Šeštasis straipsnis apie naminius paukščius sodyboje labiausiai įdomus bus tiems paukščių mylėtojams , kurie nori gauti žinių apie dekoratyvinius paukščius. O tokių paukščių laikymas sodyboje yra įdomus , bet brangus užsiėmimas. Yra toks posakis : grožis reikalauja aukų. Tad norint sodyboje laikyti ne tik dekoratyvinius , bet ir kitus naminius paukščius, tam reikia įsirengti tinkamas vištides, antides, aptvarus ar tvartelius, kad paukščiai neterštų tam reikalui skirtos teritorijos, būtų švarūs, sveiki ir kiekvienam atvykusiam ar praeiviui sukeltų pasigėrėjimą ir džiaugsmą. Taipogi reikia pasirūpinti lesalais, jų priedais ir vitaminais, kurių galima įsigyti specializuotose ar ūkinių prekių parduotuvėse , geriamu vandeniu. Įsirengti komposto gamybos aikštelę, kur bus dedamas nereikalingas kraikas, mėšlas, įvairios gamybos atliekos.
Dekoratyvinių vištų yra daugiau nei 25 veislės. Net tos, kurios laikomos mėsinėmis, kaip brama, kochinchinai, faverolės, dėl savo grožio ir nedidelio jų išplitimo, gali būti laikomi dekoratyviniais paukščiais. Ypač gražūs mažieji kochinchinai. Šie apaugusiomis plunksnuotomis kojomis nedideli paukščiai atrodo kaip balto pūko kamuoliukai.
Daug kas Lietuvoje turi mažųjų vištų bentamkių, dar vadinamų angliškomis, afrikietėmis ar cirkuliukais. Tai įvairių spalvų, įvairių formų, kuoduoti, apsiplunksnavusiomis kojomis labai malonūs naminiai paukščiai. Tie nuostabūs paukščiai vaikams yra nuo mažumės suprantamų pasakų herojai. Vištytės labai dėslios, ypač geros perekšlės, sugebančios išperėti 10-12 didelių vištų kiaušinių, gerai vedžioja viščiukus. Gaidžiukai labai drąsūs. Stoja akis į akį ir nenusileidžia didelio ūgio gaidžiams, net retsykiais juos nugali. Labai prisiriša prie žmonių, ypač vaikų.
Dekoratyvinėmis spalvomis ir forma labai gražios Hamburgo vištos. Jų skiauterė rožinė, su aštriu žemyn lenktu užbaigimu. Plunksnų spalvos įvairios. Ūkinėmis savybėmis nepasižymi.
Puošnūs redkapai. Skiauterė primena raudonkepuraitę. Atvežtos į Europą iš Indijos daugiau nei prieš šimtą metų.
Įdomūs ir patrauklūs paduano paukščiai. Šios mažos vištytės turi labai didelį kuodą, kurį paukštininkai formuoja, kad neuždengtų akių. Skiauterė labai maža. Dėslumu nepasižymi.
Šilkinės arba pūkinės vištos Lietuvoje retos. Jų uodegos bei sparnų plunksnos menkos, atrodo, lyg jų ir nebūta.Šių vištų oda, mėsa ir kaulai tamsiai violetinės spalvos. Plunksnos būna baltos, mėlynos, juodos. Ypač įdomios baltos spalvos vištos, kurių skiauterė, veidas, barzdelė ir auselės tamsiai violetinės spalvos.
Negrietės vištos kilusios kryžminant šilkines su paprastomis plunksnuotomis. Jos turi tamsią odą, mėsą ir kaulus. Tačiau plunksnos ne šilkinės.
Plikakaklės būna dviejų rūšių. Vienų pliko kaklo užbaigimą sudaro lyg ir vainikėlis iš mažų plunksnų, prigludusių prie liemens, kitų plikumas ant kaklo užsibaigia plunksnų pluošteliu, lyg kuoduku. Dėslumas vidutinis, vištos vidutinio dydžio, viščiukai gerai auga, nelepūs.
Bene įdomiausias dekoratyvinis paukštis feniksas. Jo uodega per 3 metus užauga iki 8-12 metrų ilgio. Paukštis kilęs iš Japonijos. Plunksnos spalvotos, blizgančios. Japonijoje gaidžiai laikomi specialiuose narveliuose, kad jų uodegas būtų galima sulyginti. Tris kartus per dieną po keletą minučių jiems leidžiama pasivaikščioti, lesyklos ir girdyklos pakabinamos viršuje prie narvo. O vištos paprastos , ne itin puošnios. Plunksnos raudonos, su juoda ir pilka krūtine. Gerai deda, peri ir vedžioja viščiukus.
Gražus paukštis faverolė. Normalios vištos ūgio, labai dekoratyvi ir gražiomis plunksnų spalvomis, pasipuošusi lyg papurusio kailio apykakle. Kryptis – mėsinė, tačiau dėl puošnumo faverolės priskiriamos prie dekoratyvinių.
Lietuvoje augintinos ir turi perspektyvą įvairių rūšių bentamkės, karlikiniai paukščiai ir brama bei kochinchinai. Jie mažiau lepūs ir tinkami auginti mūsų klimato sąlygomis.
Jeigu jums kyla klausimų, ar norite pasidalinti savo patirtimi, parašykite mums apie savo ūkį!
Susiedas komanda