Gegužės mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams
Palengva pavasaris perkopė į gegužės mėnesį. Visoks šiemet pavasaris – vėsus, darganotas, vėjuotas, su nesiliaunančiais krituliais ir labai jau šykščia šiluma. Praėjusio mėnesio pabaigoje buvo galima iš šlapio iškritusio sniego ir gniūžtę suspausti…
Tačiau natūralioje gamtoje visi reiškiniai ir vyksmai , kurie turi įvykti, kad ir su pavėlavimu įvyksta – pamiškėse, paežerėse vis garsesnis paukščių čiulbėjimas, sprogsta berželių pumpurai, želia pievos, žaliu rūbu rengiasi miško medžiai. Soduose vaismedžių šakos, aplipusios žiedų pumpurais, laukia šiltesnio saulės žvilgsnio. Varnėnai, jau išsiperėję jauniklius, neša maistą į laikinus būstus – dreves, inkilus. Iš žabų, šakelių ir sausos žolės susikrovę lizdus, kalena gandrai. Kasdien, laukymėje palei mišką, gali pamatyti ar sutikti jauną žolę skanaujančias stirnas. Toks jau tas pavasaris – tik suspėk viską pamatyti…ir darbus nudirbti…
Sode ir sodyboje gegužės mėnesį gausu darbų. Tik sodink, sėk, laistyk, tvarkyk, prižiūrėk ir t.t. Pavasarį pasodintus vaismedžius ir vaiskrūmius, kad gerai prigytų ir augtų, dažniau paliekite vandeniu, ypač nusistovėjus sausiems orams. Esant ramiam orui, geriausia pavakary, vaismedžius ir vaiskrūmius nupurkškite cheminiais preparatais nuo kenkėjų ir ligų sukėlėjų. Purškimus atlikite prieš tai perskaitę cheminių preparatų naudojimo instrukciją. Dirbdami su purkštuvu visada naudokite asmenines apsaugos priemones. Sodų žydėjimo metu, nepurkškite pesticidų. Taip nepakenksite bitėms ir kitiems vabzdžiams, kurie perneša žiedadulkes.

Didelės žalos žydintiems sodams pridaro vėlyvosios pavasarinės šalnos. Kad nepašaltų žiedai, sodininkai anksti ryte kuria nedidelius lauželius. Bet vaismedžių dūmijimas nepakankamai apsaugo žiedus nuo apšalimo. Geriausia yra po šalnos, džiūstant žiedlapiams, žydinčius sodinukus kelis kartus apipurkšti iš purkštuvo smulkiu vandens rūku.
PATARIMAS: visada prieš įveisiant sodą ar prieš sodinant sodinukus, būtina įvertinti, kaip tą sodo ar sklypo vietą gali paveikti šalnos ir žiemos įšalas. PATARIMAS: tose vietose kur yra paversmiai, vandens drenažai, upeliukai sodinkite tik šalčiams atsparias sodinukų rūšis. Gegužės mėnesį požieviniu būdu skiepijami vaismedžiai. Prilenkite patikusių ir geros veislės agrastų, serbentų šoninius stiebus (atlankas). Taip kitiems metams turėsite savų sodinukų.
Sode ir aplink sodybą gegužę pradeda vešliai augti žolė. Jos pjovimui ir apdorojimui pasitelkiama įvairi technika. Pasirūpinkite, kad visi darbai su elektriniais prietaisais ir mechaninėmis bei motorinėmis priemonėmis vyktų sklandžiai ir prisilaikant visų darbo saugos reikalavimų.
Balandį vadiname švaros mėnesiu, nes po žiemos norima tarsi atsinaujinti ir atsikratyti visu tuo kas sena, sutepta ar nereikalinga. Na, o gegužę, dažniausiai, imamės ir sudėtingesnių statybos ar remonto darbų. Visus darbus, kuriuos ketinate atlikti , planuokite iš anksto, kad kuo mažiau nukentėtų išpuoselėta aplinka, privažiavimo keliai. Jei reikia pasirūpinkite statybos projektais ar leidimais. Iš anksto susitarkite su kaimynais, jei darbus ketinate atlikti prie sodybos ar sklypo ribos, ir jei darbai sukeltų laikinus nepatogumus.
Sėkmės darbuose
Susiedo komanda