Gegužės mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams
Dažnesni, pro debesis išlindę saulės spinduliai ir nusistovėję šiltesni orai pažadino sustingusią augmeniją. Jau sužaliavo pievos, netruks sprogti ir skleistis medžių ir krūmų pumpurai. Į miškus ir sodus sugrįžę paukščiai, kviečia pakelti galvas vis aukščiau ir pasiklausyti medžiuose jų, „gyvai“atliekamų, koncertų, ypač vakarais…
Tad jau verčiame paskutinio pavasario mėnesio, gegužės, puslapį. Kadangi gegužę intensyviai žydi sodai ir pievų gėlės, šis mėnuo dar vadinamas žiedų mėnesiu. O senoliai, netolimoje praeity, dar šį mėnesį vadino ganiavos pradžios mėnesiu, kadangi į ganyklas išleisdavo gyvulius.
Kokie patarimai sodininkams mėgėjams gegužės mėnesį ?
Apžiūrėkite sodo medžius, patikrinkite ar po žiemos genėjimo neliko ant medžių nudžiūvusių ar pažeistų šakelių, vaisių mumijų, ūglių. Viską kas nereikalinga pašalinkite, kad neplistų ligos ir nesidaugintų sodo medžių kenkėjai. Jei lietus nuplovė iš rudens nubalintus medžių kamienus, perdažykite juos, į dažus įdėdami daugiau klijų. Balta ar šviesi dažų spalva neleidžia kamienų žievei įkaisti nuo kaitrių saulės spindulių ir apsaugo ją nuo trūkinėjimo.
Aplink braškių krūmelius atsargiai supurenkite žemę, papildomai apmulčiuokite durpėmis. Nusistovėjus sausiems orams braškes reguliariai palaistykite lauko temperatūros vandeniu. Agrąstų ir serbentų krūmus apiberkite sausais medžio pelenais.
Apžiūrėkite pavasarį pasodintus sodinukus, patikrinkite atraminius kuolus ir pririšimus. Kad sodinukai geriau prigytų ir sutvirtėtų, dažniau paliekite vandeniu.
Po žydėjimo vaismedžius nupurkškite cheminiais preparatais nuo ligų ir kenkėjų. Purškimo darbus atlikite ramų vakarą , kai nėra vėjuota ir nenusimato lietaus. Reguliariai keiskite ant vaismedžių kamienų pritvirtintas kenkėjų gaudymo juostas ir „išsikvėpusius“ gaudyklių masalus.
Gegužės mėnesį požieviniu būdu skiepijami vaismedžiai. Pabandykite ir Jūs.
Sodybos teritorijoje palaikykite tvarką ir švarą. Jei sodybos teritorijoje yra tvenkinys ar kūdra, iš vandens pašalinkite senus augalus, lapus ir kitas vėjo suneštas priemaišas ir šiukšles. Statybos ar kitus ruošos darbus, planuokite iš anksto, kad kuo mažiau nukentėtų išpuoselėta aplinka, pastatai ir privažiavimo keliai.
Darbui paruoškite šienavimo techniką. Pasirūpinkite, kad visi darbai su elektriniais prietaisais ir mechaninėmis bei motorinėmis priemonėmis vyktų sklandžiai ir prisilaikant visų darbo saugos reikalavimų.
Sodyboje susidariusias organines atliekas dėkite į komposto krūvas. Visas kitas atliekas rūšiuokite ir priduokite atliekų tvarkytojams.
Sėkmės
Susiedo komanda