Gegužės mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Gegužės mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Nuostabus šiemet gegužis. Šilti, saulėti orai taip ir kviečia pasigrožėti žydinčiais sodais ir žaliuoju žemės kilimu. Pirmiausiai sužydėjo slyvos, po to trešnės, vyšnios. Joms nužydėjus, atėjo laikas obelims, kriaušėms. O ir vabzdžių ir kenkėjų antplūdį, truputį pristabdė šaltokos naktys…

Nusistovėjus sausiems, be lietaus orams, išdžiūvo pernykščiai, užlietų dirvų ir pievų plotai. Kai kur soduose ir sodybose jau būtina palieti vandeniu jaunus vaismedžius, vaiskrūmius, braškių krūmelius.

Šiemet kai kurios obelys labai gausiai žydi. Tai nėra naudinga. Jos primezga daug užuomazgų, o ir vaisių būna labai daug, bet visi maži. Todėl, turint laiko, nuo žemaūgių obelaičių dalį žiedų būtina pašalinti, o nuo didesnių nupurtyti ar nuskinti.

Gegužės mėnesį agrastų krūmus du kartus nupurkškite nuo amerikietiškos miltligės (valkties). Tam pasigaminkite pelenų šarmo su ūkišku muilu. Reguliariai keiskite ant vaismedžių kamienų pritvirtintas kenkėjų gaudymo juostas. Padėkite masalų skruzdėms.

Po žydėjimo, esant ramiam orui, geriausia pavakary, vaismedžius ir vaiskrūmius nupurkškite cheminiais preparatais nuo kenkėjų ir ligų sukėlėjų. Purškimus atlikite prieš tai perskaitę cheminių preparatų naudojimo instrukciją. Dirbdami su purkštuvu visada naudokite asmenines apsaugos priemones.

Gegužės mėnesį naikinkite kurklius ir jų perėjimo vietas. Paprastasis kurklys urvus rausia negiliai, bet dažnai nugraužia augalų požeminę dalį ir augalas žūsta. Suradę kurklių urvus ir kiek giliau aptikę perėjimo vietą, ją su žemėmis iškaskite ir sunaikinkite.

Daug žalos pavasarį pridaro kurmiai. Jie rausia po žeme urvus, išjudina augalus, į žemės paviršių iškelia šaknis. Keletas kurmių gali per kelias dienas pievą pavesti į bekelės trasą. Kurmiams atbaidyti įrengiami vėjo malūnėliai, Iš skardinių padaromi užmaunami barškučiai. Turint kantrybės ir noro, kurmius galima gaudyti spąstais ar kastuvu…

Prasidėjus vejos žolės pjovimo sezonui, nušienautus ir saulės kaitros deginamus pievelių plotus papildomai paliekite vandeniu. Turint galimybę, įrenkite pernešamus vejos laistymo purkštuvus. Prieš naudodami elektrines, mechanines ar motorines priemones vejos pjovimui, atidžiai perskaitykite naudojimo instrukcijas ir būtinai laikykitės visų darbų saugos reikalavimų.

Nupjautą žolę ir kitas susidariusias organines atliekas kompostuokite. Visas kitas atliekas rūšiuokite ir priduokite atliekų tvarkytojams.

Sėkmės

Susiedo komanda