Gegužės mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams
Sprogstantys medžių pumpurai, sužaliavę berželiai, intensyviai auganti žolė, žydinčios tulpės, kukuojanti gegutė – visa tai, gražiausias pavasario mėnuo – gegužė. Sode ir darže – aibės darbų : sėti, sodinti, purenti, laistyti, ravėti.
Pirmiausia sutvarkoma sodo ir visos sodybos aplinka. Sode sugrėbiami užsilikę vaismedžių lapai, nupjauta žolė ir smulkios šakelės. Visa tai sukompostuojama. Nupjautų ir pažeistų šakelių vietos užtepamos arba apipurškiamos sodo tepalu. Gegužės mėnesį dar galima pasisodinti sodo braškių(žemuogių). Kad jos geriau prigytų, kelmelius perneškite su žemių gumulėliu – jos greičiau atsigaus ir nereiks dažnai laistyti. Žydintiems sodams dažnai pakenkia pavasarinės šalnos. Kad nepašaltų žiedai, sodininkai anksti ryte kuria nedidelius lauželius. Bet vaismedžių dūmijimas nepakankamai apsaugo žiedus nuo apšalimo. Geriausia yra po šalnos, džiūstant žiedlapiams, žydinčius sodinukus kelis kartus apipurkšti iš purkštuvo smulkiu vandens rūku. Kai kurios obelys kas antri metai labai gausiai žydi. Tai nenaudinga. Jos primezga daug užuomazgų, o ir vaisių nors ir būna labai daug, bet visi maži. Todėl turint laiko nuo žemaūgių obelaičių dalį žiedų būtina pašalinti.
Galima prilenkti patikusių ir geros veislės agrąstų, serbentų šoninius stiebus (atlankas). Iš jų išaugs nauji ūgliai. Vėliau, apibėrus juos žemėmis, susidarys ir šaknys. Kitų metų pavasarį naujus ūglius bus galima atskirti ir persodinti į kitą pasirinktą sodo vietą. Dar nevėlu, o ir dabar akivaizdžiai matosi padžiūvę juodųjų serbentų stiebai – juos reikia išgenėti arba visiškai pašalinti. Jie neturėtų būti senesni kaip 6 metų.
Gegužės mėnesį požievinu būdu skiepijami vaismedžiai. Tai gali pamėginti daryti kiekvienas sodininkas, o jei iš pirmo karto pasiseks – tai bus labai geras meistriškumo ir atidumo įrodymas. „Šluota“ augančių medelių šakas šiek tiek atlenkite į šonus – praplatės vainikas, medelis gaus daugiau šviesos, pradės anksčiau derėti.
Šį mėnesį, ypač žydėjimo metu, nepurkškite pesticidų. Jie yra nuodai bitėms ir kitiems vabzdžiams, kurie perneša žiedadulkes nuo žiedo ant žiedo – taip augalai apsivaisina. Savidulkiems augalams, pavyzdžiui – juodiesiems serbentams, bitės taip pat naudingos, nes apdulkina kitų augalų žiedadulkėmis, kurios būna gyvybingesnės. Todėl ir būna didesnis derlius, ir geresnė uogų kokybė.
Balandžio mėnesio patarimuose rašėme apie gaudykles įkyriems vabzdžiams ir kenkėjams. Tad pasidarykite ir nuolat jas keiskite.
Sėkmės
Susiedo komanda