Gruodžio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams
Su negausiu sniegu ir šaltuku įžengėme į pirmą žiemos ir paskutinį metų mėnesį – gruodį. Pats laikas trumpam sustoti, atsipūsti, pailsėti, pasidžiaugti nuveiktais darbais ir įgyta patirtimi. Gal ir ne viskas puikiai sekėsi, gal ne visur ir visada spėjome viską sužiūrėti, gal ir gamta pašykštėjo šilumos ar drėgmės… Bet praėjus šventėms ir plėšiant paskutinius metų kalendoriaus lapelius, vėl pradedame galvoti apie kitų metų darbus sode ir sodyboje.
Gruodžio mėnesį sodininkams mėgėjams darbų nėra daug. Tai sodo medžių ir visos sodybos teritorijos priežiūra, sniego valymas, kasimas.
Jei gausiai pasnigo, po vaismedžiais apmindžiokite (jei per daug – nukaskite) sniegą, kad, pašalus ir sutvirtėjus sniego dangai, kiškiai negalėtų pasiekti ir apgraužti išsikišusių šakelių. Nuo dekoratyvinių pušelių ir eglučių nupurtykite sniegą, kad nelūžinėtų šakos. O jei paspaudė šaltukas ir sniego beveik nėra, tada, kad nepašaltų, papildomai uždenkite eglišakėmis braškių krūmelius, svarainius, vynmedžius, rožynus. Patikrinkite vaismedžių aprišimus, jei reikia papildomai sutvirtinkite.
Primeskite sniego į vasarinius šiltnamius, pavasarį ištirpus sniegui, kurį laiką ilgiau laikysis drėgmė. Užmeskite sniego ir ant komposto krūvų – mažiau reiks pilti vandens.
Apžiūrėkite ar vėjai neapgadino sodybos pastatų, priestatų, pašiūrių. Patikrinkite tvorų, atramų, kuolų, vartelių stovį. Jei reikia viską sutvarkykite.
Dirbdami šaltuoju metų laiku dėvėkite šiltus, storesnius,vėjo neperpučiamus rūbus ar kombinezonus, neperšlampančias pirštines ir batus. Būkite atsargūs jei yra slidu ar plikledis, kad išvengtumėte nereikalingų traumų ir finansinių nuostolių. Nelipkite ir nevaikščiokite ant netvirto ledo, ypač prie įtekančių ar ištekančių upelių. Saugus ledo storis turėtų būti apie 10cm.
Patikrinkite kaip rūsiuose laikosi vaisiai ir daržovės. Laiku pašalinkite supuvusius ir sugedusius. Rūsiuose palaikykite pastovią temperatūrą ir drėgmę. Apžiūrėkite sodybos pastatų kambarius ir kitas patalpas – ar neįsiveisė pelės ir nepridarė nuostolių. Jei taip – padėkite nuodų graužikams arba pastatykite spąstus.
Jei kurui naudojate malkas, tai kaupkite pelenus ir laikykite juos sausoje patalpoje, pavasarį panaudosite kaip trąšas.
Nepamirškite palesinti žiemojančių paukštelių. Jei pamiškėje yra pastatytos ėdžios, į jas įdėkite šieno ar kitokio žaliojo pašaro lauko žvėrims.
Turėdami laisvo laiko skaitykite specialią literatūrą apie sodininkystę, sodybos priežiūrą. Domėkitės naujovėmis, dalinkitės patirtimi, tobulinkite savo žinias seminaruose, pristatymuose, parodose.
PABAIGAI : Kaip toj dainoj – …oi, kaip bėga metai… Tai jau paskutinis patarimų sodininkams puslapis šiais metais. O ar tie patarimai ir aprašymai Jums patiko ir buvo naudingi, spręskite patys. O mes tikimės ir kitais metais tokios pat gausios skaitytojų auditorijos. Sėkmės visiems.
LINKSMŲ ARTĖJANČIŲ ŠVENČIŲ !
Susiedo komanda