Kalakutai

Naminiai paukščiai sodyboje

Kalakutai

Šių paukščių tėvynė yra Amerika. Nors JAV nacionalinis paukštis yra baltagalvis erelis, bet amerikiečiai labai gerbia ir kalakutus, kurie yra neatsiejamas Padėkos dienos atributas. Nėra žinoma kada kalakutai tapo naminiais paukščiais, mat pirmieji į Amerikos žemyną atvykę ispanai ir anglai, kalakutus jau rado vietinių indėnų kaimuose. Netrukus šių paukščių buvo atgabenta į Europą. Dabar auginami kalakutai kildinami iš laukinių bronzinių kalakutų.

kalakutas

Kalakutai yra patys stambiausi naminiai paukščiai. Jie sveria 15 iki 20 kg, o kai kurių svoris būna ir virš 30 kg. Kalakutai priklauso vištinių šeimai, tačiau nuo vištų labai skiriasi. Vietoje skiauterės ant plikos, beplunksnės galvos yra išaugę mėsingi, karpyti koralai. Ant kaktos ir veido – atauga. Koralų ir nosies ataugos dydis priklauso nuo lyties, kalakučių žymiai mažesni negu kalakutų. Susijaudinusių ar išgąsdintų kalakutų koralai prisipildo kraujo ir padidėja keletą kartų. Uodegos plunksnos pasipučia, sudarydamos vėduoklės formą. Paukštį puošia išdidi eisena ir sunkiai nusakomas skleidžiamas garsas. Kalakutai ant krūtinės turi juodų plunksnų kuokštelį, o subrendusiems paukščiams išauga atskiri akstinai. Kalakutės, priklausomai nuo veislės, iki 35-40 procentų būna lengvesnės už kalakutus.

Kalakutai labai gerai surenka sodų, daržų, ir kitus kenkėjus. Labai nereiklūs pašarams. Laisvai paleistus augančius kalakučiukus pakanka kartą per dieną palesinti kombinuotais pašarais. Tačiau iki 2 mėnesių, kalakučiukai labai bijo drėgmės ir vėsesnio oro.Kalakutiena yra dietinė, lengvai virškinama mėsa, turi apie 22-24 procentų baltymų. Ypač tinka vaikų maitinimui.
Baltieji kalakutai lengvai prisitaiko prie aplinkos sąlygų, dėslūs, didelio svorio, gera mėsos kokybė ir išeiga. Suaugę baltieji kalakutai sveria apie 14 kg, kalakutės iki 8 kg. Padeda iki 100 kiaušinių per metus. 7 savaičių jaunikliai sveria apie 4-5 kg. Kilogramo priesvoriui kalakučiukai sunaudoja 3,5 kg lesalų.
Lietuvos kaime pasitaiko ir bronzinių kalakutų. Jie išvesti kryžminant laukinius kalakutus su Anglijos juodaisiais kalakutais. Šie paukščiai stambūs, turi tvirtus krūtinės raumenis. Metinis kalakutas sveria iki 11 kg, o kalakutės – iki 8 kg. Per metus padeda po 70-80 kiaušinių. 16 savaičių kalakučiukai sveria iki 4 kg.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.