Kovo mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Pagal paprotį per Užgavėnes turėjom išvyti „žiemą iš kiemo“, tačiau gamtos reiškiniai rodo priešingą vaizdą. Žiemiški, su sniegu orai nė nesiruošia užleisti vietos pavasariui. Naktimis laikosi iki 5 laipsnių šaltukas, o įdienojus ir išlindus pro debesį saulutei, oras tesušyla vos iki 5 laipsnių šilumos.
Tačiau šviesos ir šilumos šaltinis – SAULĖ – kasdien pakyla vis anksčiau ir aukščiau. O tai skatina visą žemės augaliją ir gyvūniją prabusti iš žiemos sąstingio. Vis dažniau ir garsiau girdėti paukščių cypsėjimas, čiulbėjimas, kleketavimas, klegėjimas; upelių čiurlenimas, šniokštimas; miško raguočių trelės… Bunda gamta. Su naujomis jėgomis ir mintimis bunda ir ŽMOGUS…
Kovo mėnesio pradžioje sodininkai mėgėjai jau gali įvertinti sodo medžių, krūmų, kitų augalų būklę ir užsiimti jų priežiūra. Kadangi vaismedžių kamienai pavasarį kenčia nuo temperatūrų svyravimų, tad neskubėkite nuimti aprišimų. Aprišimai apsaugo kamienus ir storesnes šakas nuo tiesioginių saulės spindulių ir neleidžia žievei perkaisti. Jei rudenį nenubalinote vaismedžių kamienų, tai galite atlikti šiltą, saulėtą, mažiau vėjuotą dieną. Išdžiūvus dažams, patartina vėl kamienus aprišti ar apdengti, nes nutirpus sniegui, dažnai sodus aplanko kiškiai ir stirnos. Juos vilioja šviežias maistas – vaismedžių šakelės, kurių žiemą, dėl sniego dangos, jie negalėjo pasiekti.
Kovo mėnesį genimi vaismedžiai:
- išpjaunamos sausos, aplūžusios šakos;
- šalinamos vėžio pažeistos ir ligotos šakos;
- šviesinami kamienai, kad vaismedžiai gautų kuo daugiau saulės šviesos;
- didesnės žaizdos užtepamos arba apipurškiamos sodo tepalu.
Ligotos ir sausos stambesnės medžių šakos sunaudojamos kurui, o sveikos (smulkios) – sudedamos į kompostą.
Agrąstų ir serbentų krūmus nuo valkties ir ligų apiberkite per žiemą sukauptais medžio pelenais arba apipurkškite pasigamintu pelenų šarmu.
Jau kovo mėnesį pradėkite kovą su sodo kenkėjais. PATARIMAS: pritvirtinkite prie obelų kamienų specialias gofruoto popieriaus gaudymo juostas obeliniam žiedgraužiui naikinti. Juostas galima padaryti ir iš šiaudų ar sauso („ilgo“) šieno. Į tokias natūralias gaudymo medžiagas kenkėjai noriai lenda. Du kartus per savaitę juostas pakeiskite, nuimtas – sudeginkite.
Jau kovo mėnesio pabaigoje braškyne reikia išgrėbti senus lapus ir kitas atliekas. Kiekvieną, pakeitusį spalvą lapą, reikia pašalinti atsargiai nupjaunant peiliu, nepažeidžiant krūmelio pagrindo. Surinktus senus lapus sudeginkite, nes juose būna gausu kenkėjų ir ligų sukėlėjų. Braškynų mulčiavimui įsigykite tam skirtų durpių. Jos parduodamos specializuotose sodininkų parduotuvėse ar didesniuose prekybos centruose.
Kovo mėnesį iškeliami įsigyti ar pasigaminti inkilai paukščiams, kad sugrįžę iš tolimų kraštų sparnuočiai turėtų kur įsikurti ir auginti jauniklius.
- iškeliami jie ant ilgesnių karčių;
- prikalami prie namo skliauto;
- pritvirtinami prie stogo kraigo;
- pririšami prie didesnių medžių.
Inkilų landos turi būti nukreiptos į rytus ar pietus ir nepasiekiamos naminiams ar lauko gyvūnams. Inkilai tvirtinami 4-5 metrų atstumu nuo žemės. Jokiu būdu negalima prikalti inkilų vinimis prie žaliuojančių medžių.
Rūsiuose patikrinkite kaip išsilaikęs pernykštis derlius. Iš rūsio išneškite tuščią tarą. Jei ant rūsio sienų ir lubų kaupiasi drėgmė – susikaupusius vandens lašus nušluostykite kempine ar sausu audeklu. Įvertinkite laikomų skiepūglių būklę. Jei reikia, sudrėkinkite smėlį vandeniu.
Sodyboje patikrinkite ir įvertinkite esamų pastatų techninį stovį. Jei reikia – suremontuokite. Naujus statybos ar kelių tiesimo darbus planuokite iš anksto, kad kuo mažiau nukentėtų sutvarkyta sodybos kiemo teritorija. Per žiemą susidariusius sniego kalnelius išlyginkite – greičiau ištirps sniegas. Iš nesusigeriančio vandens balų pasistenkite išleisti vandenį – greičiau pradžius dirva, kelias ar pieva.
Pats laikas pasirūpinti turimos technikos stoviu. Patikrinkite, priveržkite, sutepkite pagrindinius naudojamų transporto priemonių ir mechanizmų mazgus. Įvertinkite padargų žemei įdirbti stovį – sutepkite, pagaląskite, paaštrinkite, patikrinkite tvirtinimų vietas. Jei padargai ir kitos technikos priemonės nėra saugios, jas suremontuokite arba įsigykite naujas. Apsirūpinkite individualiomis apsaugos priemonėmis, darbo drabužiais ir avalyne.
Išėję pasivaikščioti po mišką prisikarpykite arba prisipjaukite jaunų beržo šakelių. Paskaitę „PASIDARYK PATS“ patarimus, pamėginkite susirišti šluotą.
Su pavasariu ! Sėkmės !
Susiedo komanda