Kurmių veikla – daugiau žalos negu naudos?

Kurmių veikla – daugiau žalos negu naudos ?

Urvų po žeme kasėjas

Ne kiekvienas matė gyvą kurmį, o dažniausiai tik jo pripiltus kauburėlius. Kurmis tik kietoje žemėje iškelia ją į viršų. O purioje dirvoje žemės į paviršių nekelia, bet tik prispaudžia prie urvo kraštų. Ieškodamas maisto, per dieną kurmis iškasa apie 20 m ilgio urvus, tuo pačiu, jis perkasa ir aeruoja žemės paviršių, daro žemę puresnę ir derlingesnę.

Kokia kurmių veikla ?

Pagrindinis kurmių maistas yra sliekai, vabzdžiai, įvairūs vikšrai. Labiausiai kurmiai mėgsta karkvabalių lervas, kurių dažniausiai ieško derlingoje sodo ir daržo žemėje. Jeigu į kurmio ukurmisrvą netyčia patenka pelė, kirstukas ar varlytė – jis jų jau nebepaleis. Augalinio maisto kurmiai neėda, nors yra nepaprastai ėdrūs. Per parą kurmis suėda tiek maisto kiek pats sveria. Be maisto jis gali išgyventi tik iki 12-15 valandų. Jei maisto nepakanka, kurmis rausia vis naujus ir naujus urvus 3-5 cm nuo žemės paviršiaus. Pagrindinius urvus, kuriais nuolat juda,jis rausia 15-25 cm gylyje, o kartais dar giliau.

Kurmis – kenkėjų naikintojas

Medžiodamas dieną ir naktį, suėsdamas daugybę kenkėjų, jų lėliukių, ypač karkvabalių lervų, kurmis yra naudingas žvėrelis. Tačiau, dirbdamas naudingą darbą, jis pridaro ir žalos.

Kurmis žalos darytojas

Kurmis prikasinėja daug kauburėlių(kurmiarausių), pakelia augalų šaknis šiltnamyje, darže, gėlyne. Sode gali pažeisti jaunų medelių šaknis, o pievoje kurmių veikla visiškai nepageidaujama, nes per savaitę gražią pievelę gali paversti „dirbamu lauku“.

Kaip baidyti kurmius ?

Butų geriau, jei kurmiai iš viso nepatektų į sodybos žaliąją teritoriją, daržą ar šiltnamį. Kurmiai nepakenčia vibracijos. Dažnas sodininkas pasigamina vėjo malūnėlių, kurie kleketuodami neduoda ramybės kurmiams. Kiti prismaigsto virbų ir uždeda ant jų tuščias skardines nuo alaus – jos pučiant vėjeliui irgi barška. Dar kiti įkasa į žemę spąstus ar stiklainius, į urvus įstato polietileno žarnas ir prileidžia automobilio išmetamųjų dujų.

Patikimiausias būdas kurmį sugauti

Pats patikimiausias būdas kurmį sugauti, yra kurmio iškėlimas virš žemės paviršiaus, kadangi kurmis nepakenčia šviesos ir žūsta. Šis darbas reikalauja didelės kantrybės ir miklumo. Suradus „judantį kauburėlį“, reikia prie jo LABAI atsargiai prisėlinti ir, kurmiui besidarbuojant, su kastuvu staigiai iškasti 20-25 cm gylio ir 50 cm pločio duobę. Greitai kasant, dažniausiai kurmis iškeliamas su žemėmis. Jei kurmio nepavyko sugauti, sumindykite toje vietoję žemę ir laukite kito karto. Norint pamatyti kur kurmis darbuojasi – reikia išlyginti visus kauburėlius ir po kiek laiko pastebėjus kurį krutant( verčiantis žemėms į viršų), vėl bandykite sugauti kurmį.

Sėkmės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.