Lapkričio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Lapkričio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Darganotais, permainingais orais, prikritusių įvairiaspalvių lapų gausa, su šalnomis, vėjais ir pirmuoju sniegu į sodus ir sodybas įsisuko paskutinis rudens mėnuo – lapkritis.

Tai pasiruošimo žiemai mėnuo. Per jį reikia pabaigti visus darbus sode ar sodyboje, kad šalčiai ir žiema neužkluptų netikėtai.

Sode ir sodyboje panauimg_0991dojant pagalbines, taip pat ir mechanines priemones surenkami ir kompostuojami nukritę lapai ir kitos žaliosios(organinės kilmės) atliekos. Nuo vaismedžių šakų nuimami likę vaisiai, vaisių mumijos. Retinami, šviesinami per tankūs vaismedžių vainikai, nubalinami kamienai. Jaunų vaismedžių kamienai aprišami eglišakėmis ar kitokiomis pagalbinėmis priemonėmis, kad per šalčius ir gausiai prisnigus, jų neapgraužtų kiškiai ir stirnos.

Pasirūpinkite ne tik vaismedžiais. Eglišakėmis apdėkite ir braškių krūmelius, prilenktų vynmedžių šakas. Po stipresnių šalnų po vaismedžiais paskleiskite perpuvusio mėšlo, komposto ar durpių. Agrastų ir serbentų krūmus apiberkite medžio pelenais.

Apžiūrėkite kaip rūsyje ar kitose sandėliavimo vietose laikosi surinktas derlius. Jei reikia vaisius ir daržoves perrinkite, supuvusius – pašalinkite.

Atlikę visus darbus sode ir sodybos teritorijoje, pasirūpinkite visų darbui naudojamų įrankių, padargų, mechanizmų sezonine priežiūra, remontu ir apsauga. Patikrinkite tvoros elementų, vartų, vartelių stovį. Jei reikia – suremontuokite, sutepkite, nudažykite.

Sodybos pastatus ir teritoriją paruoškite žiemos sezonui. Apžiūrėkite ir įvertinkite sodybos pagrindinių ir pagalbinių pastatų techninę – eksploatacinę  būklę. Jei reikia paremontuokite ar perstatykite. Išleiskite, pašalinkite iš vandens talpų,  vandentiekio vamzdžių, siurblių ir žarnų vandenį. Išsukite vandens kranus. Uždarykite kamino sklendes. Patikimai užverkite langus, užrakinkite duris. Nepalikite atviruose induose sudėtų maisto produktų. Išvykstant ilgesniam laikui, atjunkite elektros padavimo kirtiklį.

Įsigykite ar sumeistraukite lesyklėlę žiemojantiems paukšteliams.

Sėkmės

Susiedo komanda