Lapkričio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Lapkričio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Lapkričio mėnuo – paskutinis rudens mėnuo. Šį mėnesį užbaigiami visi sodo, daržo ir sodybos sutvarkymo darbai. Juk žiemos mėnesiais visą sodą ir sodybą tik prižiūrėsim: rūpinsimės surinkto derliaus tinkamu laikymu ir naudojimu, ilsėsimės nuo fizinių, kartais sunkių (bet malonių) darbų ir kaupsime naujas jėgas ir žinias ateisLapkričio mėnuo - sodasiančiam sezonui.

 

Lapkričio mėnesį šalnos – dažnas gamtos reiškinys. O po jų, sode ir sodyboje gausu prikritusių lapų, kuriuos būtina sugrėbti ir panaudoti kompostui. Taip pat surenkamos ir kompostuojamos visos žaliosios atliekos. Esant pliusinei temperatūrai nubalinami jaunų vaismedžių kamienai. Išgenimos pažeistos medžių šakos, retinami per tankūs  vainikai. Serbentų ir agrastų krūmai apiberiami medžio pelenais. Iki mėnesio vidurio būtina jaunų vaismedžių kamienus aprišti eglišakėmis arba panaudoti kitą apsaugą nuo kiškių ir stirnų. Stipriau pašąlus, galima po medžiais paskleisti perpuvusio mėšlo ar komposto (prie pat kamieno jo nedėkite, o palikite 30-40cm tarpą). Po pirmųjų didesnių šalnų, nukritus lapams nuo vynmedžių, juos patręškite ir apmulčiuokite durpinga žeme, kompostu ar medžio pjuvenomis. Po to vynmedžių stiebus atriškite nuo atramų, atsargiai prilenkite prie žemės ir pridenkite eglišakėmis, šiaudais, lapais ar agroplėvele, o šaltą žiemą papildomai apkaskite sniegu.   Prikaskite ir pridenkite eglišakėmis sodinukus, kuriuos sodinsite tik pavasarį. Prie medelių šaknų būtinai padėkite nuodų jauko graužikams.

Sutvarkę sodo ar sodybos teritoriją pasirūpinkite visų naudotų įrankių, padargų ir kitų techninių įrengimų ir priemonių priežiūra, remontu ir apsauga. Jei sodas ar sodyba aptverti tvora, patikrinkite visų tvoros elementų, vartų, vartelių techninį stovį, jei reikia – suremontuokite, sutepkite vyrius, perdažykite.

Praeitą mėnesį minėjome, kad jeigu sodyboje per žiemą nebus IMG_6868gyvenama, tada ją reikia „paruošti“  žiemos sezonui: pašalinkite iš vamzdynų vandenį, išsukite vandentiekio kranus, uždarykite kamino sklendes, sutvarkykite visų esančių pastatų ir priestatų stogus, patikimai uždarykite langus ir duris, pasirūpinkite nors minimalia sodybos apsauga. Nepalikite patalpose maisto produktų ir atliekų, nes tai masalas pelėms, kurios „bešeimininkaudamos“ pridaro nuostolių.

Patikrinkite kaip rūsiuose laikosi vaisiai, daržovės. Jei reikia – perrinkite, supuvusius – pašalinkite. Rūsyje stenkitės palaikyti pastovią temperatūrą.

Artėjant žiemai pasigaminkite arba įsigykite lesyklėlių žiemojantiems paukšteliams.IMG_6881

PATARIMAS : Kaip greitai ir originaliai pasigaminti lesyklėlę. Tam reikalinga turėti tuščią      5 litrų talpos plastikinę tarą nuo vandens.  5-7 cm aukštyje nuo dugno smailiu peiliu išpjaukite angą, kurios aukštis – apie 8 cm , plotis – apie 15 cm.  Pasigamintą lesyklėlę už rankenos pritvirtinkite prie medžio šakos ar numatytos vietos pastogėje. Tokios „judančios“ lesyklėlės labiausiai patinka zylėms, tad į jas paberkite nelukštentų saulėgrąžų sėklų.

Sėkmės

Susiedo komanda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.