Liepos mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Liepos mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Po karšto ir sauso birželio, pirmosios liepos mėnesio dienos, su lietumi ir ne taip karštu oru , tiesiog atgaivino perdžiūvusią žemę, pievas, sodus, dirbamus laukus. Atgijo ir atsigaivino gamta, žvėrys, paukščiai…

Vasara – atostogų metas. Smagu pabūti prie Baltijos jūros,  Aukštaitijos ežerų, pailsėti ir pasisemti jėgų sanatorijose, poilsio namuose, nuosavose ar išsinuomotose sodybose… Tad visiems gražaus oro ir gero poilsio !

Smarkiau palijus, soduoseIMG_7291, daržuose ir sodybose vienu privalomu darbu mažiau – tai sodinukų ir visų augalų laistymas. Šiemet birželio mėnesio sausi ir be gausesnio lietaus orai, nelabai pakenkė augalams. Tik kiek daugiau nukentėjo nušienautų pievų plotai, ypač sodybose, kur nėra galimybės juos palaistyti vandeniu.

Na o sodų ir sodybų savininkai atokvėpio minutėlę jau galvoja, kaip reikės surinkti bei realizuoti, jau esamą ir dar nokstantį, bręstantį sodo ir daržo gėrybių derlių. Šiemet numatomas mažesnis obuolių derlius. Taip pat bus mažiau slyvų, vyšnių, abrikosų, aviečių. Kaip visada gerai derėjo trešnės, agrastai , serbentai. O daržuose šiemet  prastai auga kopūstai ir agurkai. Tai tik pastebėjimai, gal būt ir netikslūs.

Liepos mėnesį noksta ankstyvų veislių obuoliai, sirpsta uogos. Iš jų gamiIMG_7196nami kompotai, uogienės, marmeladai, džemai. Didesnė dalis šviežių uogų užšaldoma šaldikliuose.

Kad sodybos ir sodo teritorija būtų tvarkinga, būtina reguliariai surinkti krituolius obuolius, išgrėbti iš pomedžių nukritusius lapus, šakeles ir kitas atliekas. Nupjautą žolę ir visas organines atliekas dėkite į komposto krūvas. Perkaskite ir paliekite vandeniu pernykštes ir pavasarines komposto krūvas.

Nuėmus braškių derlių būtina, ilgai nedelsiant, sutvarkyti braškyną. Rekomenduojama pašalinti (nupjauti) krūmelių lapus, ūsus, kad mažiau plistų braškių ligos (miltligė, šviesmargė). Surinktų ligotų lapų  nedėkite į kompostą, o apdžiovinkite ir sudeginkite. Žemę po braškių krūmais palaistykite vandeniu, patręškite ir supurenkite. Jau liepos mėnesį pradėkite ruošti dirvą braškių sodinimui kitą mėnesį.IMG_7219

Kas dvi savaites nuimkite ir sudeginkite kenkėjų gaudymo juostas. Nuėmę agrastų ir serbentų derlių – apiberkite krūmus sausais medžio pelenais.

Išvalykite, išdezinfekuokite ir išdžiovinkite rūsius. Išplaukite ir nuvalykite vaisių laikymo dėžes ir kitą tarą. Jei reikia, įsigykite ir pakeiskite visą vaisių ir daržovių sandėliavimo inventorių ir tarą.

Visiems gero poilsio ir sėkmės

Susiedo komanda