Mulčiavimas sode. Privalumai ir trūkumai

Kas tai yra mulčiavimas ?

Atsakymas labai paprastas, kas yra mulčiavimas – tai pasigamintos ar įsigytos organinės ( kompostas, perpuvęs mėšlas, durpės, pjuvenos ir kt.) ar neorganinės ( smėlis, skalda, popierius, agroplėvelė,  plastikas) kilmės medžiagų paskleidimas ar įterpimas dirvos paviršiuje arba dirvos ar pomedžių uždengimas turima medžiaga.

Mulčiavimas sode

Tinkamiausias laikas mulčiavimui atlikti yra pavasaris. Specialistai mulčiavimo darbus naudojant organines medžiagas rekomenduoja atlikti dviem etapais.

PIRMA : artėjant žiemos laikotarpiui, aplink vaismedžių pomedžius, vaiskrūmių, braškių, aviečių krūmelius paskleiskite turimo mulčio  3-8 cm sluoksniu. Geriausia tai daryti, kai nusistovi neigiama oro temperatūra. Jeigu žiemos laikotarpiu oro temperatūra dažniau teigiama ar lauke sniego sluoksnis laikosi virš 10 cm, tada galima iš viso mulčio medžiagos paskleidima ir įterpimą atidėti pavasariui.

ANTRA : mulčio įterpimo darbus atlikti patariama tik tada, kai dirvožemis jau gerai įšilęs, gegužės ar net birželio mėnesį.IMG_6847

Pastaba : sodininkai mėgėjai dažniausiai daro klaidą, mulčio įterpimą atlikdami rudens laikotarpiu ar anksti pavasarį, kai dirva(žemė) dar įšalusi.

Mulčiavimo privalumai

Teisingai atlikti mulčiavimo darbai:

  • neleidžia dirvai aplink sodinuką perkaisti ir perdžiūti;
  • padeda išlaikyti optimalią temperatūrą aplink augalų šaknis;
  • stimuliuoja naudingų dirvožemio mikroorganizmų vystymąsi ir augimą, kurie besidaugindami per trumpą laiką mulčią paverčia ekologišku humusu.

Mulčiavimo trūkumai

skiedros
Mulčiavimas pušies žieve, skiedromis

Reikia atkreipti dėmesį į kai kuriuos pastebėjimus mulčiuojant:

  • mulčiavimo rezultatai pastebimi ne iš karto, o tik po 2-3 metų;
  • per storas mulčio sluoksnis sunkiuose(molinguose) dirvožemiuose lietingu laikotarpiu neturi galimybės įsiskverbti į dirvą ir iš jo maža naudos;
  • dažnai augalai ar jų dalys nukenčia nuo vėlyvųjų pavasario šalnų, dėl to, kad mulčias neleidžia prasiskverbti šilumai iš žemės;
  • ekologinis mulčias yra priedanga kurmiams ir pelėms, kurie ypač pakenkia jaunus sodmenis;
  • mulčiuojant kompostu su mėšlu, jame būna gausu sliekų, kirminų, o tai papildomas masalas paukščiams.

Nepaisant pastebėtų trūkumų, mulčiavimas išlieka viena iš pigiausių ir efektyviausių priemonių siekiant pagerinti dirvožemio kokybę nedideliuose sodo, daržo sklypuose ir sodybose.

 

Sėkmės

Susiedo komanda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.