Naminės antys – tik sodybos puošmena?
Tai jau aštuntasis pasakojimas apie naminius paukščius sodyboje. Pirmuosiuose straipsniuose supažindinome su vištų laikymu ir priežiūra. Vėliau pasakojome apie dekoratyvines vištas, putpeles. Tolimesni straipsniai bus apie naminių ančių, žąsų ir kalakutų rūšis ir jų laikymą.
Naminės antys, kaip žinome, yra kilusios iš laukinių. Šiuo metu jų yra įvairių rūšių. Lietuvos ūkininkai ir paukštininkai daugiausia laiko baltas antis. Pasitaiko sodybose ir pilkų ar juodų, iš seno užsilikusių ir pačių gyventojų veisiamų ančių, jau tapusių vietinėmis.
Antys gerai prisitaiko prie įvairių laikymo ir lesinimo sąlygų. Jos gerai jaučiasi kūdrose ir pastatuose (be vandens rezervuaro), gerai lesa sausą,(smulkų ar granuliuotą) pašarą, gerai ir – drėgną.

Kultūrinių veislių ančių organizmas yra prisitaikęs prie įvairių aplinkos sąlygų ir įgavo naujų kokybinių savybių – greitą brendimą ir didesnį produktyvumą. Didelis naminių ančių dėslumas, lyginant su laukiniais, yra atrankos, subalansuoto lesinimo ir priežiūros rezultatas. Naminės antys per metus sudeda iki 200 vnt. kiaušinių, o laukinės – nuo 6 iki 10 vienetų. Tai rodo greitą ir efektyvų selekcijos poveikį organizmui. Daugelį kartų komplektuojant veislinį pulką ir sudarant geras lesinimo ir laikymo sąlygas, antys gali dėti kiaušinius ištisus metus. Jos, kaip ir vištos, pradeda dėti nuo 5-6 mėnesių ir deda daugiau nei pusę metų. Pasibaigus dėjimo ciklui, antys šeriasi, po 3-4 mėnesių jos vėl deda. Antrametės antys deda ilgiau, bet ne taip gausiai, kaip jauniklės, tačiau išperinti iš jų kiaušinių jaunikliai stipresni, gyvybingesni, geriau auga. Kiaušinių apvaisinimas priklauso nuo patelių ir patinėlių santykių. Vienam gaigalui turi tekti 3-4 antys, o lengvesnių veislių – 5 antys.
Kada antys deda kiaušinius?
Naminės antys, skirtingai nuo kitų naminių paukščių, deda kiaušinius ankstų rytą.
Pradeda dėti 2 ar 3 valandą, o baigia ne vėliau kaip po 10 valandų. 70 procentų kiaušinių sudeda iki 6 valandos ryto. Antys turi labai jautrią nervų sistemą, yra labai baikščios. Pasirodžius antidėse, tvartuose ar pastatuose graužikams, reikia palikti uždegtą silpną šviesą.
Naminės antys, kaip ir vištos, yra trijų paskirčių : mėsinės, bendro naudojimo ir dėsliosios. Mėsinės antys yra sunkios, labai greitai bręsta. Gerai lesinamos ir prižiūrimos 50-60 dienų jauniklės sveria 2-2,5 kg ir tinka skerdimui. Mėsinėms antims priskiriamos Pekino, Ukrainos pilkosios, juodos balta-krūtinės, baltosios.
Labiausiai Lietuvoje paplitusios Pekino antys. Jų galva didelė, plati, pailga, snapas oranžiškai geltonas, šiek tiek palinkęs, vidutinio dydžio, kojos neaukštos, storos, rausvai oranžinės spalvos : kaklas storas, vidutinio ilgio, plunksnos baltos., liemuo ilgas, palinkęs, krūtinė plati, nugara ilga, plati, palinkusi į uodegą. Jos greitai bręsta ir gerai atsipeni, lengvai pakenčia šaltas žiemas. Suaugęs antinas sveria3,5-4 kg, o antis – 3,5 kg. Antis padeda iki 120 kiaušinių per metus. Kiaušiniai sveria 85-90 g. Gerai lesinant, vienam kilogramui priesvorio sunaudoja 3,6 kg koncentruotų pašarų. Per 50 dienų antis užauga iki 3 kilogramų svorio.
Paukštininkai mėgėjai laiko ir mėsinio tipo muskusines antis. Jų tėvynė Pietų Amerika. Jų išvaizda originali, labai skiriasi nuo laikomų šalyje. Liemuo platus ir gilus, galva labai pailga su iškilusia kakta, apie akis ir snapo pagrinde yra rausvai raudonos raumeningos barzdukės – koralai. Šios antys išskiria riebalus, turinčius muskuso kvapą. Nuo to kilęs šios veislės pavadinimas. Snapas juodas, o pagrindas rausvas, snapo galas juodas; kaklas ilgas, krūtinė gili, plati, nugara iškilusi, ilga, plati: sparnai ir uodega ilga, plati; kojos trumpos juodos, plunksnos juodos su žaliu atspalviu, sparnai balti. Yra muskusinių ančių ir baltų. Muskusinės antys ne šaukia o šnibžda. Gerai skraido, todėl joms pakerpa sparnus arba laiko voljeruose, tačiau, apsipratusios sodybose, jos neišskrenda. Patinai sveria 5 kg, o patelės 2-5 kg. Padeda po 80-100 kiaušinių, kurie sveria apie 70 gramų. Lukštas baltas arba rudas.
Dekoratyvinėmis antimis domisi tik paukštininkai mėgėjai. Dekoratyvinių ančių yra labai gražių, kurios labai papuoštų kiemą ar tvenkinį sodyboje.