Naminės žąsys

Naminiai paukščiai sodyboje

Naminės žąsys

Lietuvoje labiausiai paplitusios pulkinės ir vištinės žąsys.

Pulkinių žąsų kilmė nežinoma, manoma, kad tai ilgos selekcijos pasekmė, atrenkant vietines žąsis. Daugiausia jų buvo pietinėje šalies dalyje, apie Alytų ir Kalvariją. Šių žąsų galva nedidelė, snapas trumpas, tiesus, oranžinės spalvos. Kaklas vidutinio ilgumo, liemuo trumpas, krūtinė apvali, raumeninga. Kojos trumpos, oranžinės. Suaugusių senesnių žąsų ant pilvo viena arba dvi odos raukšlės. Dauguma plunksnų yra baltos, pasitaiko margų, rečiau pilkų. Šios žąsys sveria 5,2-6,3, o žąsinai 5,5-7,2 kg. Skerdienos išeiga beveik 70 procentų.

zasys

Vidutinis dėslumas yra 17-25 kiaušiniai per metus. Pirmąjį kiaušinį žąsis padeda apie vienuoliktą gyvenimo mėnesį. Kiaušinio svoris nuo 140 iki 165 gramų. Apvaisinimas geras ir siekia apie 85 procento. Gera perekšlė būna vidutiniškai kas antra žąsis. Žąsiukus vedžioja gerai.
Pulkinės žąsys judrios, kartais pakyla nuo žemės ir tolokai paskrenda, kartais tai priverčia nerimauti jų augintojus. Žasys gerai prisitaiko prie klimatinių, gamtinių ir ūkinių sąlygų. Žąsiukai greitai auga, tačiau vėlai bręsta. Mėsa gera, skani, senesnių paukščių kietoka.
Vištinės žąsys išvestos kryžminant pulkines su Emdeno ir Pomeranijos veislių žąsimis. Labiausiai buvo paplitusios pietvakarinėje ir pietinėje šalies dalyje. Dabar jos auginamos daug kur Lietuvoje. Vištinės žąsys yra stambesnės už pulkines, blogiau peri. Perekšlių būna tik kas penkta iš šimto. Šių žąsų snapas tiesus, vidutinio ilgio, ryškiai oranžinės spalvos, galva vidutinio dydžio, kaklas ilgas, liemuo platus, vidutinio ilgumo. Krūtinė gili ir plati, kojos ilgos, oranžinės spalvos. Ant pilvo viena ar dvi odos raukšlės. Plunksnos baltos, tačiau būna ir margų, pilkų. Sveria vištinės žąsys 5,7-7,3 kg, žąsinai – 6-8,7 kg. Skerdienos išeiga virš 70 procentų, 15 procentų vidaus riebalų.
Pirmąjį kiaušinį padeda sulaukusios apie 315 dienų. Vidutinis dėslumas 20-40 kiaušinių. Vėlesniais metais dėslumas truputį didėja. Kiaušiniai sveria apie 185 gramus. Apvaisinimas virš 90 procentų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.