Naminiai balandžiai

Naminiai paukščiai sodyboje

Naminiai balandžiai

Tai jau paskutinis pažintinis straipsnis apie naminius paukščius sodyboje. Prieš tai buvusiuose dešimtyje straipsnių, trumpai aprašėme apie naminių paukščių : vištų, ančių, žąsų, kalakutų veisles, auginimo ypatumus ir poreikius.Kiekvienas sodybos šeimininkas nori , kad jo kiemas būtų tvarkingas ir prižiūrėtas, o jei yra galimybių, sodyboje nori turėti ir auginti paukščius ar(ir) gyvūnus. Naminių balandžių laikymas ir auginimas įmanomas tik turint tam tikras sąlygas, tam reikalingas atskiras pastatas ar karvelidė, kur balandžiai jausis saugūs, galės maitintis, daugintis ir ilsėtis, netrukdys kaimynams ir neterš aplinkos.

Naminių balandžių protėviai yra laukiniai balandžiai, prijaukinti prieš 5 tūkstančius metų senovės Egipte. Vietos gyventojai balandžius laikė iš molio lipdytose apvalios formos balandinėse. Jų Egipte randama ir dabar. Atrankos būdu buvo išvesta daug balandžių formų : panašių į vištas ir kitų įvairių kūno formų. Daugiausia dėmesio buvo skiriama estetinėms balandžių formoms. Atsirado garbanoti, kuoduoti, panašūs į povus, plunksnuotomis kojomis pbalandisaukščiai. Balandžiai skiriasi savo svoriu ir dydžiu.

Balandžiai greitai dauginasi, jaunikliai gerai auga. Jie turi itin gerą nuojautą ir orientaciją, stipriai prisiriša prie savo buvimo vietos. Vienas iš balandžių laikymo motyvų buvo pigus jų maistas. Vėliau, kai žmonės pastebėjo gerą balandžių orientaciją, geras skraidymo savybes, ėmė juos naudoti kaip ryšio priemones žiniai perduoti. Europos rytuose valstybinis balandžių paštas buvo veiklus keletą šimtmečių. Paskutinį kartą pašto žinios balandžių pagalba buvo perduotos per II pasaulinį karą.

Šiuo metu balandžius laiko tik šių paukščių mylėtojai-mėgėjai. Balandžiai savo grožiu, įdomia laikysena, prisirišimu prie šeimininko ir kitomis savybėmis teikia džiaugsmo juos laikantiems ir prižiūrintiems paukštininkams, ypač vaikams.

Svarbi sąlyga balandžių laikymui yra turėjimas laiko jų priežiūrai, švarai ir higienai palaikyti, veisliniam darbui, jei balandžiai sportinių veislių reikalingos ir treniruotės. Labai svarbu tinkami pašarai ir lesalai. Yra keletas veislių, kurios tinka mėsos gamybai, bet Lietuvoje tai nėra aktualu. Norint laikyti balandžius, reikia apsispręsti, kokias veisles pasirinkti. Mėsiniai, tai kingai, morano strausai, teksonai ir kt. Sportiniai turi gerai skraidyti ir būti ištvermingi, tai burmanai, jakubinai, paštiniai, poviniai ir kt.

Mėsinių balandžių mėsa sultinga, maistinga, delikatesinė. Joje yra apie 22 procentų baltymų ir 15-20 procentų riebalų. Mėsiniai balandžiai greitai bręsta. Išperinti kovo mėnesį, spalio mėnesį jau deda kiaušinius. Kiaušiniai perimi 18-20 dienų. Kai jaunikliai sulaukia 2-3 savaičių, patelė vėl ima dėti. Vienai balandžių porelei mėnesiui reikia iki 7 kilogramų pašarų.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.