PASIDARYK PATS Šluotos rišimas

surišta šluota

PASIDARYK PATS – Šluotos rišimas

Šluota, yra tvarkos simbolis kiekvieno ūkyje. Susiedo komandos gidas kaip pasigaminti šluotą – šluotos rišimas.

Kokie pirmieji žingsniai?IMG_5508

Patvariausios yra beržinės šluotos. Jas rišti galima nuo vasario mėnesio pabaigos iki balandžio mėnesio. Būtent tuo laikotarpiu dar medis miega, juo neteka sultys ir jam padaroma mažiausia žala. Norint surišti šluotą, pirmiausia reikia pasirūpinti medžio šakelių. Šakeles patariama pjauti su sekatoriumi nuo jaunų berželių (10 metų amžiaus) kamienų apatinės dalies. Jokiu būdu negalima nupjauti viršūnės, arba visiškai nugenėti kamieną, tada jaunas medelis žūsta. O nuo kiekvieno medelio, (retinant) nupjovus kelias šakeles, nieko blogo neatsitiks. Jei nupjovus šakelę, po kiek laiko iš kamieno pasirodo beržo sula, vadinasi tą darbą jau reikia atidėti kitam sezonui.

Pasirūpinus šakelėmis, reikia jas apdoroti ir išrūšiuoti. Šiam darbui atlikti, reikia sodyboje susirasti nuošalesnę vietelę prie malkinės ar laužavietės, kad susidariusiIMG_5528as atliekas būtų galima panaudoti kurui arba sudėti į komposto dėžes. Ilgesnės ( iki 80 cm ilgio, storiausioje vietoje šakelės storis iki 8 mm) ir trumpesnės ( iki 50 cm ilgio, storis iki 5 mm) šakelės sudedamos į atskiras krūveles.(2nuotrauka)

Nuo šakelės reikia aštriu peiliuku pašalinti mažesnes, sausas, nereikalingas šakeles, žalius ar sumedėjusius pumpurus. Šakelės viršūnėje reikia palikti 3-4 tvirtas išsišakojusias šakeles. Apgenėta šakelė bus tinkama, jei perbraukus pirštais, nebIMG_5552us aštrių nelygumų.

Pasiruošus šakelių, reikia pasiruošti kuo jas surišime. Tam geriausiai tiks polipropileninis špagatas. Rišimas pradedamas taip – pirmiausia imamos trumpesnės šakelės ir dedamos į krūvą suspaudžiant (geriausia dėti delne ir spausti pirštais). Sudėjus 10-15 vienetų, pradedame aplink ratu dėti ilgesnes šakeles, kol susidarys į gėlių puokštę panašus ryšulys. Prie išsišakojimo (viršutinės dalies) gautą šluotą surišame, toje vietoje diametras 5-6 cm. Po to kas 8-10 cm dar tris kartus perrišame susidariusį šluotos kotą. (3nuotrIMG_5553auka)

Atlikus rišimo darbus, likusius šakelių galus patrumpiname su peiliu arba nupjauname su rankiniu pjūkliuku. Likusius špagato galus paslepiame tarp koto šakelių, tai padaryti galima su atsuktuvu. Pasiruošiame storesnės 15 mm storio 15-20cm ilgio šakelės gabaliuką, jį pasmailiname ir į šluotos storgalį įkalame su plaktuku. Su pleištu, šluotos kotas bus tvirtesnis. Pleišto vietoje galima įkalti ir medinį grėblio kotą. (4 nuotrauka)IMG_5554

Po to rankomis suspaudžiame šluotos „darbinę“ dalį ir jos viršūnę patrumpiname ir palyginame apie 5-10 cm, kad šluotos viršūnė vienodai priglustų prie šluojamo paviršiaus. Šluotos vidurį perrišame špagatu, kad šluota, kai išdžius, nebūtų išsipešiojusi. (5 nuotrauka)

Surišus šluotą, ją reikia 3-4 mėnesius padžiovinti. Tada ji bus tvirta ir patvari. (6 nuotrauka)

Medžiagos: beržinės šakos ar šakelės, špagatas.surišta šluota

Įrankiai: sekatorius, pjūklas medžiui, peilis, atsuktuvas.

(PASTABA: su aštriais įrankiais dirbkite atsargiai, priešingu atveju – pasirūpinkite sterilaus binto ir pleistro … )

Sėkmės

Susiedo komanda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.