Morkas sėkit per Šv. Morkų

Morkų sėja ir auginimas

Kadangi morkų sėklos dygsta gan lėtai, jau per Šv. Morkų (balandžio mėn. 25 d) sodininkai mėgėjai stengiasi pasėti dalį sėklos, kad jau vasaros pabaigoje galėtų mėgautis užaugusia sultinga prieskonine daržove. Sėklos dygimui didelę reikšmę turi oro temperatūra. Kai oro temperatūra 8 laipsniai – morkos dygsta 25-41 dieną, kai 18 laipsnių – 8-18 dienų, o esant 25 laipsniams šilumos, jos dygsta 6-12 dienų. Sudygusios morkos auga labai lėtai. Pirmas tikrasis lapelis pasirodo tik praėjus 5-10 dienų po sudygimo. Lapai sparčiau augti pradeda tik liepos mėnesio antroje morkospusėje. Tuo laiku pradeda augti ir šakniavaisiai. Todėl pradinėse augimo fazėse morkos labai jautrios augimo metu susidarančiam pavėsiui , kitaip sakant, pasėlio tankumui ir piktžolėtumui.

Morkų retinimas

Vieno-dviejų tikrųjų lapelių fazėje morkas būtina išretinti, paliekant tarp augalų 3-5 cm tarpus, išravėti piktžoles ir išpurenti tarpueilius. Kadangi morkos dygsta lėtai ir ne vienu metu, tai praėjus porai savaičių po pirmo retinimo, jas reikia retinti ir ravėti antrą kartą.     Po antro retinimo  morkas reikia papildomai patręšti, nes jos kaip tik tuo metu pradeda sparčiau augti. Į vieną kvadratinį metrą beriama 10-15 g amonio salietros. Visą vegetacijos laikotarpį morkos turi būti švarios, nepiktžolėtos, o dirva apie augalus – puri. Laiku neišretintos morkos užaugs mažos, susisukusios, visai netiks maistui – derliaus negausime.

Morkų priežiūra

Morkų šaknų sistema gerai išsivysčiusi. Šaknys gali imti drėgmę ir maisto medžiagas ir iš gilesnių dirvos sluoksnių. Menkas paviršinis laistymas morkoms nėra efektyvus. Kai antroje vasaros pusėje dirvoje trūksta drėgmės, morkos užauga šakotos, suskilusios. Jei dirva labai sausa, reikia neleisti jai perdžiūti ir laistyti kas savaitę gan gausiai – į 1m2/10litrų vandens, kad vanduo prasiskverbtų į gilesnius dirvos sluoksnius. Palaisčius, reikia supurenti tarpueilius, kad mažiau išgaruotų drėgmė.

Morkos, pasėtos į tinkamą dirvą, laiku ir gerai prižiūrimos, užaugs gražios formos, sultingos, turės daug maisto medžiagų ir vitaminų. Iš 1m2 galima jų prikasti iki 5-6 kg.

Sėkmės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.