Rugsėjo mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Rugsėjo mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Saulėta, šilta ir sausa vasara vis neužleidžia vietos rudenėliui. Šiltos rugsėjo mėnesio dienos ir nešaltos naktys vis brandina šiųmetį derlių. O jis šiemet gan neblogas. Reikia pastebėti, kad viskas užaugo, subrendo ir prinoko keletu savaičių anksčiau, nei įprastai.

Šiemet soduose gausiai derėjo trešnės, slyvos, obelys, kriaušės, avietės ir kt. Daržuose ir šiltnamiuose  neblogą derlių davė agurkai, pomidorai, burokėliai, svogūnai, kopūstai ir kt. Tik bulvių derlius, dėl sausringų vasaros orų, gan nevienodas.

Jaunesniuose soduose, dažnos obelys neatlaikė obuolių svorio. To pasekmė – išlūžę šakos. Tad kol nevėlu, šakas pririškite prie stovų ar paremkite kuolais. Dalį obuolių nuskinkite.

Šį rudenį pilnais pajėgumais dirba sulčių spaudyklos, greitai ir nebrangiai iš vaisių ir uogų gaminančios nuostabų produktą – sultis. Pasinaudokite jų paslaugomis.

PASTEBĖJIMAS: iš dviejų maišų obuolių galima prispausti apie 40 litrų sulčių, priklausomai nuo obuolių rūšies. Kadangi sodai linkę pramečiuoti , tad, pagal galimybes, sulčių atsargų pasiruoškite daugiau.

PRIMINIMAS : Vaisių ir uogų sultys pagamintos iš nuosavo sodo vaisių, yra ekologiškos ir išsaugo daugiau vitaminų.

Darbai sode ir sodyboje

Iki rugsėjo mėnesio vidurio braškyne baigiami braškių sodinimo darbai. Sode baigiamos genėti vyšnios, slyvos, abrikosai, vynmedžiai. Retinami serbentų ir agrastų krūmai, išpjaunant senas, apkerpėjusias šakeles.

Rugsėjo mėnesio pabaigoje pradėkite skinti vėlyvų veislių obuolius ir kriaušes. Vaisius dėkite į paruoštas dėžutes ne daugiau dviem eilėm į viršų, kad reikalui esant, galėtumėte lengvai juos perrinkti. Išrūšiuotas dėžutes su vaisiais atsargiai sudėkite į rūsius ar kitas vėsesnes patalpas.

Jei nusprendėte šį rudenį sodinti naujus vaismedžius, tad iš anksto jiems paruoškite vietą ir iškaskite duobes. Obelims ir kriaušėms – 0,8 pločio ir 0,5 gylio. Vaiskrūmiams – per pus mažesnės.

Sode ir sodyboje nuolatos palaikykite švarą. Sugrėbkite lapus, iš pomedžių surinkite krituolius ir supuvusius vaisius. Iš vandens telkinio išsemkite priemaišas, šiukšles. Visas organines atliekas kompostuokite.

Šį mėnesį pasistenkite užbaigti lauko statybos ar remonto darbus. Suremontuokite, perdažykite ar impregnuokite vartus, vartelius, tvoras ir jų elementus. Sutepkite vyrius. Sutvarkykite privažiavimo kelius ir takus.

Sėkmės

Susiedo komanda