Sausio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams
Su Naujųjų Metų šventėmis į šalį atėjo tikra žiema – prisnigo, rimčiau pašąlo ir įsivyravo giedra. Sniego apklotas nėra storas. Plynuose laukuose ir pievose sniegą vėjas nunešė į pamiškes, pabalius ir paežeres. Kaimo žmonės pastebi, kad kai yra sniego – nuo jo baltumo ir diena ilgesnė…
Žiemą gausu pramogų – galima slidinėti, pačiuožinėti ar tiesiog pasivaikščioti gryname ore. Bet tie žmonės, kurie myli gamtą, augalus, gyvūnus, tikrą atgaivą sielai, dažniausiai, randa besidarbuodami savo sodyboje, sode, mažame ūkelyje ar savo rankomis sodintame miške…
Sode ir sodyboje žiemos laikotarpiu pagrindiniai darbai kaip ir visada – tai vaismedžių ir vaiskrūmių priežiūra, sniego kasimas ir pašalinimas, sodybos ar sklypo teritorijos pastatų, pašiūrių ir kitų statinių apžiūra bei patikra, taip pat vartų, tvorų ir jų elementų patikra, ekečių gręžimas, susidarius storam ledo sluoksniui ant tvenkinių ir kt.
Apie viską nuosekliau. Žiemą lankantis sode (sodyboje) pirmiausia apžiūrėkite ar gerai laikosi medžių aprišalai. Jei reikia – būtinai sutvarkykite, nes kiškiai ir stirnos tik ir laukia kada galės paskanauti neapsaugotų vaismedžių šakelių, braškių daigelių. Stipriau pašalus ir esant mažiau sniego, papildomai uždenkite braškių krūmelius, svarainius, vynmedžių šaknis. Jeigu po medžiais storai pripustė sniego, tada dalį jo nukaskite arba apmindžiokite aplink kamieną.
Jei lauke oro temperatūra ne žemesnė -5 laipsniai, jau galima pradėti senų obelų genėjimo, vainikų šviesinimo darbus. Žiemos laikotarpiu būtina iš sodo ir sodybos teritorijos nupjauti ir pašalinti senus, ligotus, džiūti pradėjusius medžius ir vaismedžius. Nupjautas kamienų ir šakų vietas patepkite sodo tepalu, o nugenėtas (gyvas) šakas sudėkite sodo ar sodybos pakraštį – kiškiai lengvai radę maisto, mažiau lys prie jaunų vaismedžių. Pavasarį nugenėtas storas šakas panaudosite kurui, o plonesnes – kompostui. Nuo derėjusių vaismedžių pašalinkite likusius kabėti lapus, vaisių mumijas.
Pasirūpinkite žiemojančiais paukšteliais. Paberkite į lesyklėles duonos atliekų, kruopų, sėklų grūdelių. Zylėms paberkite nelukštentų saulėgrąžų. Jos turi būti natūraliai džiovintos. Prie neužšąlančių upeliukų dažnai būriuojasi laukinės antys – joms patrupinkite batono ar baltos duonos. Paukščius lesinkite reguliariai.
Patikrinkite kaip rūsiuose laikosi vaisiai ir daržovės. Sugedusius – pašalinkite. Rūsiuose stenkitės palaikyti pastovią temperatūrą – apie +5 laipsnius. Jei rūsiuose per sausa, paliekite ant grindų vandens ar pastatykite indus su vandeniu.O jeigu rasoja rūsio lubos ar sienos, nuvalykite jas sausu audeklu, kad neplistų medžio grybelio sporos ir negadintų medinių stelažų ir taros. Jei per didelius šalčius nėra galimybės rūsį apšildyti, galima tam tikslui panaudoti keletą ilgai (24val.) degančių žvakių ar į puodą iš pečiaus įdėti įkaitusių žarijų.
Nepamirškite pasirūpinti sodo ir daržo inventoriumi. Suremontuokite, sutepkite tepalu sodo – daržo įrankius. Įsigykite naujesnių, patobulintų įrankių ar technikos priemonių. Patikrinkite kopėčių skersinius, kad jau dabar ar pavasarį saugiai galėtumėte atlikti medžių genėjimo darbus. Pagaminkite inkilų zylėms ir varnėnams. Pagal galimybes, pasiruoškite kitam sezonui malkų.
Sėkmės
Susiedo komanda