Sausio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Sausio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Prabėgus linksmoms šventėms, verčiame pirmąjį 2017 metų patarimų puslapį. Tikimės Jūsų skaitymo ir palaikymo. Stengsimės, kaip visada, glaustai aprašyti kiekvieno mėnesio pagrindinius darbus sode ir sodyboje. O Jūs skaitykite ir atsirinkite tai, kas Jums aktualu ar įdomu.

Linkime visiems derlingų ir sėkmingų metų !

Sode ir sodyboje sausio mėnesį darbų nėra gausu. Tai sodo medžių, krūmų ir teritorijos nuolatinė apžiūra ir priežiūra, sniego nuo takų nukasimas arba visos sodybos teritorijos valymas ir tvarkymas.

Paspaudus stipresniam šaltukui, papildomai pridenkite ar sniegu apkaskite braškių, svarainių krūmelius, vynmedžių kamienus. Jei daug prisnigo ar pripustė – aplink vaismedžius sniegą  nukaskite ar apmindžiokite, kad šakelių nepasiektų kiškiai.  Esant atodrėkiui jau galima pradėti vaismedžių genėjimo, vainikų šviesinimo darbus. Išgenėtas žalias šakas išneškite į sodo pakraštį, kad kiškiai radę maisto mažiau lystų prie jaunų vaismedžių. Sausas šakas ir kamienus panaudokite kurui. Pašalinkite nuo vaismedžių pernykščius lapus ir vaisių mumijas.

Reguliariai tikrinkite kaip rūsiuose laikosi pernykštis derlius. Supuvusius ir ligotus vaisius ir daržoves pašalinkite. Rūsyje stenkitės palaikyti pastovią temperatūrą ir drėgmę. Jei rasoja rūsio lubos ir sienos, jas nuvalykite sausu audeklu. Kad per didelius šalčius nepašaltų vaisiai ir daržovės, juos papildomai pridenkite.  Nakčiai ant rūsio grindų pastatykite keletą ilgai degančių žvakių arba į puodą įdėkite įkaitusių medžio anglių.

Esant storam ledo sluoksniui, tvenkiniuose išgręžkite ekečių, kad nepradėtų dusti žuvys. Jei turite įrenginių deguonies gamybai, tada jų pagalba prisotinkite vandenį deguonimi.

Nepamirškime palesinti žiemojančių paukščių. Į lesyklėles paberkite baltos duonos atliekų, įvairių kruopų, sėklų. Jei pamiškėje pastatytos ėdžios – nepamirškite jų papildyti šienu, šienainiu ar kitu pašaru.

Dažnas sodybos ar žemės savininkas turi nuosavo miško. Šaltuoju metų laikotarpiu pats laikas užsiimti miško valymu ir malkų gamyba. Visi darbai turi būti atliekami griežtai prisilaikant darbų saugos reikalavimų. Būtina žinoti, kad be leidimo  galima tvarkyti(kirsti) tik su šaknimis išverstus  ir ant žemės gulinčius medžius, stiebų nuolaužas ir sausuolius. Prieš pradedant vykdyti miško valymo(kirtimo) darbus, apie tai reikia informuoti miškų kontrolės skyriaus teritorinio poskyrio pareigūną.

Patikrinkite, jei reikia – suremontuokite, sutepkite darbo įrankius, priemones ir mechanizmus. Pasigaminkite komposto dėžių ir kito taros inventoriaus. Sukalkite inkilų zylėms ir varnėnams.

Laisvalaikio valandomis skaitykite literatūrą apie sodo ir ūkio darbus, pasidomėkite  sodininkystės naujienomis. Aplankykite parodas, pristatymus, pasidalinkite patirtimi. Planuokite kokius augalus, sodinukus norite įsigyti ir kur juos sodinsite. Įsigykite sėklų.

Sėkmės

Susiedo komanda