Sausio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Sausio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Sausio mėnesį pagaliau sulaukėme tikros žiemos. Sniegu nukloti laukai, kalneliai, miškai. Vaikams, jaunimui ir žiemos sporto entuziastams tai ilgai laukta šventė. Galima slidinėti, čiuožti ar tiesiog pramogauti gryname ore. Tad visiems gero ūpo ir įspūdžių.

Ką reikėtų nuveikti sode ir sodyboje sausio mėnesį ?

Sode ir sodyboje žiemą pagrindiniai darbai, kaip ir visada – tai vaismedžių ir vaiskrūmių priežiūra, sniego kasimas ir pašalinimas. Sodybos pastatų, pašiūrių, aptvėrimų ir kitų statinių apžiūra bei patikra.

Sode, pirmiausia, apžiūrėkite ar laikosi jaunų vaismedžių aprišimai. Jeigu reikia, kamienus papildomai apriškite ar pridenkite.

Esant storam sniego sluoksniui, apmindžiokite arba nukaskite aplink vaismedžių kamienus sniegą, kad kiškiai nepasiektų ir neapgraužtų šakelių.

Jei sniego nedaug, ar jį nupustė, o iš rudens neužklojote eglišakėmis braškių krūmelių, tai galite padaryti bet kada, ypač artėjant didesniam šaltukui. Tuo pačiu papildomai pridenkite svarainius, vynmedžius, rožes.

Jei lauke oro temperatūra vos neigiama ar atodrėkis, jau galima pradėti obelų genėjimo, vainikų šviesinimo darbus. Žiemos laikotarpiu būtina iš sodo ir sodybos teritorijos nupjauti ir pašalinti senus, ligotus, džiūti pradėjusius medžius ir vaismedžius. Nupjautas kamienų ir šakų vietas patepkite sodo tepalu. Nugenėtas šakas sudėkite sodo ar sodybos pakraštį. Pavasarį storesnes šakas panaudosite kurui, o plonesnes sudėsite į komposto krūvas.

Esant storam ledo sluoksniui, tvenkiniuose išgręžkite ekečių, kad nepradėtų dusti žuvys. Jei turite įrenginių deguonies gamybai, tada jų pagalba prisotinkite vandenį deguonimi.

Miško savininkams, šaltuoju metų laikotarpiu, pats laikas užsiimti miško valymu ir malkų gamyba. Visi darbai turi būti atliekami griežtai prisilaikant darbų saugos reikalavimų. Būtina žinoti, kad be leidimo  galima tvarkyti(kirsti) tik su šaknimis išverstus  ir ant žemės gulinčius medžius, stiebų nuolaužas ir sausuolius.

PRIMINIMAS: prieš pradedant vykdyti miško valymo(kirtimo) darbus, apie tai reikia informuoti miškų kontrolės skyriaus teritorinio poskyrio pareigūną.

Reguliariai tikrinkite kaip rūsiuose laikosi pernykštis derlius. Supuvusius ir ligotus vaisius pašalinkite. Rūsyje stenkitės palaikyti pastovią temperatūrą ir drėgmę. Jei rasoja rūsio lubos ir sienos, jas nuvalykite sausu audeklu. Kad per didelius šalčius nepašaltų vaisiai ir daržovės, juos papildomai pridenkite. Nakčiai ant rūsio grindų į puodus pastatykite ir uždekite keletą ilgai degančių žvakių.

Suremontuokite, sutepkite tepalu sodo – daržo įrankius. Atlikite sode ir ūkyje naudojamų mechanizmų techninį aptarnavimą. Įsigykite naujesnių, patobulintų įrankių ar technikos priemonių. Pasigaminkite komposto dėžių, taros inventoriaus, kuolų. Patikrinkite kopėčių skersinius, kad jau dabar ar pavasarį saugiai galėtumėte atlikti medžių genėjimo darbus.  Sukalkite inkilų zylėms ir varnėnams.

Pasirūpinkite žiemojančiais paukšteliais. Paberkite į lesyklėles duonos atliekų, kruopų, sėklų grūdelių. Zylėms paberkite nelukštentų saulėgrąžų. Jos turi būti natūraliai džiovintos.

Laisvalaikio valandomis skaitykite literatūrą apie sodo ir ūkio darbus, domėkitės sodininkystės naujienomis. Aplankykite parodas, pristatymus, pasidalinkite patirtimi, naujovėmis. Planuokite kokius augalus, sodinukus norite įsigyti ir kur juos sodinsite. Įsigykite sėklų.

Sėkmės

Susiedo komanda