Sausio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Sausio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

sausis3

Štai baigiasi pirmasis metų mėnuo. Nors sausio mėnesį turėtų būti gili žiema, bet, deja ,to negalime pajusti išėję į lauką.Vidutinė paros temperatūra visą mėnesį svyruoja nuo 0 iki -5 laipsnių (Celsijaus). Sodininkams ir ūkininkams tokia žiema tik į naudą – mažiausiomis sąnaudomis galima prižiūrėti sodą ir visą ūkį.sausis
Pavaikščiokime po sodą, apžiūrėkime ar laikosi jaunų vaismedžių aprišimai, ar neapgraužė ūglių ir šakelių kiškiai. Apmindžiokite aplink vaismedžių kamienus sniegą, o jei sniego storis virš pusės metro – truputį nukaskite. Jei iš rudens neužklojote eglišakėmis braškių krūmelių, tai galite padaryti bet kada, ypač artėjant didesniam šaltukui . Jei eglišakių neturite – iš bėdos tiks nendrės , plonos šakelės ar agroplėvelė. Pažerkite ant braškių lysvių sniego, kad apsaugotume nuo apšalimo. Storesnis sniego sluoksnis pagelbės ir svarainiams, mažiau nukentėję nuo šalčių jie duos didesnį derlių. Jei lauko temperatūra artima 0 laipsnių galite atlikti vaismedžių genėjimo darbus. Nupjautas kamienų vietas patepkite sodo tepalu ar dažais, o nupjautas šakas sudėkite į sodo pakraštį, kad kiškiai, suradę ant žemės maisto, mažiau lystų į sodą prie jaunų vaismedžių. Vėliau šakas panaudokite kurui. Ant medžių likusius kaboti lapus ir vaisių mumijas surinkite ir sudeginkite, nes juose žiemoja kenkėjai. Žiemą pašalinkite iš sodo senus, ligotus, džiūti pradėjusius vaismedžius. Tai leis užkirsti kelią ligų plitimui.
PasirūpinkimIMG_5272e ir mūsų sodų sanitarais – mažaisiais sparnuočiais. Paberkite baltos duonos atliekų, kruopų, grūdų, sėklų. Zylės labiausiai mėgsta nelukštentas saulėgrąžų sėklas. Prie neužšalusių vandens telkinių ir upelių dažnai būriuojasi antys. Joms patrupinkite batono ar džiuvėsių. Paukštelius jei pradėjote lesinti, tai lesinkite reguliariai.
Patikrinkime kaip rūsiuose laikosi vaisiai, daržovės. Supuvę ir ligoti vaisiai, daržovės turi būti pašalinti. Rūsiuose rekomenduojama palaikyti pastovią oro temperatūrą – apie +5 laipsnius. Jei rūsiuose per sausa, paliekime vandens ar pastatykime indus su vandeniu.O jeigu rasoja rūsio lubos ar sienos, nuvalykite sausu audeklu, kad neplistų medžio grybelio sporos ir negadintų medinių stelažų ir taros..Jei per didelius šalčius nėra galimybės rūsį apšildyti, galima tam tikslui panaudoti keletą ilgai (24val.) degančių žvakių ar į puodą iš pečiaus įdėti žarijų.
sausis2Nepamirškime pasirūpinti sodo ir daržo inventoriumi.Suremontuokite, sutepkite tepalu sodo- daržo įrankius.Įsigykite naujesnių, patobulintų įrankių ar technikos priemonių. Pagaminkite inkilų zylėms ir varnėnams. Patikrinkite kopėčių skersinius, kad pavasarį saugiai galėtumėte atlikti medžių genėjimo darbus. Pagal galimybes, pasiruoškite kitam sezonui malkų.

Susiedas komanda