Sliekų nauda dirvožemiui

Sliekų nauda dirvožemiui

2015-03-07 15.48.39Sliekai dirvožemyje gerina oro ir vandens apykaitą, struktūrą, greitina organinių medžiagų mineralizaciją, tirpina mineralines dirvos medžiagas. Dėl sliekų veiklos ir  jų gausos, augalų derlius gali padidėti iki kelių kartų. Sliekai yra labai aktyvūs gyvūnai. Jų darbštumą galima lyginti su skruzdėmis. Dėl sliekų veiklos, dirvožemyje pagausėja mikroorganizmų ir biologinių medžiagų – tai vitaminai ir fermentai, padidėja kalio, fosforo, kalcio koncentracija. Sliekų gausumą ir gyvybingumą lemia agrarinių priemonių taikymas: sliekų kiekį didina dirvos tręšimas organinėmis trąšomis, kalkinimas, laistymas, daugiamečių žolių auginimas, o mažina – tręšimas mineralinėmis trąšomis, sėjomainos nebuvimas, herbicidai, drėgmės stoka.

Jau prieš pusė amžiaus Europoje ir Amerikoje susidomėta kompostinių sliekų auginimu. Vėliau atsirado ir naujas verslas – sliekininkystė. Daugelis žino, kad yra tokie Kalifornijos sliekai. Priekinė jų dalis yra tamsiai raudonos spalvos, po to eina rožinės ar baltos spalvos žiedelis.Užpakalinis slieko galas šviesesnis, kai sliekas juda, tarp žiedelių yra matyti šviesūs dryželiai. Jie nemėgsta šviesos ir greitai slepiasi.

Sliekai apsigyvena arba įveisiami ten, kur yra sukaupta dideli kiekiai organinių atliekų: tai komposto, mėšlo, medžio pjuvenų, nupjautos žolės kaupai. Jie intensyviai veisiasi, gausiai maitinasi ir greitai auga. Sliekų mineralizuotos atliekos po kurio laiko virsta derlingu kompostu. Tokį kompostą ypač gerai vertina pievagrybių ir sodinukų augintojai. Kompostu patręšus dirvą, suaktyvėja ir dirvinių sliekų veikla, pagausėja humuso, tad sodo dirvožemis tampa dar derlingesnis.

Sliekai gyvena ir būna aktyvūs, kai organinėse atliekose netrūksta drėgmės  ir šilumos. Todėl gaminant kompostą dėžėse, patariama į jas įleisti apie 100g arba 150-200 vnt. sliekų. Kadangi jie greitai veisiasi, tad juos leisti reikia viename dėžės kampe. Ieškodami naujo maisto, jie pasklis po visą komposto dėžę ir taip pagreitins komposto gamybą.  Žiemą sliekai  gerai peržiemoja, jei yra pakankamai maisto (organinių atliekų),o atliekų krūvos yra uždengtos, kad neperšaltų.

Susiedo komanda