Spalio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Spalio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Rudenėlis šiemet visus lepina gana šiltais ir sausais orais. Tikro rudeniško lietaus taip ir nesulaukiam… Pastebimai senka vanduo tvenkiniuose, kūdrose, šuliniuose, ežeruose. Kai kur, ypač molingoje žemėje, sunku kastuvą į žemę įbesti. Vargsta mūsų artojai, kuriems dar į dirvą reik ir žiemkenčius pasėt, kad iki šalčių želmenys pasirodytų …img_7364

Sodininkams ir sodybų šeimininkams sausi orai tik į naudą – galima neskubant surinkti, išrūšiuoti ir sudėti į rūsius ar sandėlius visą derlių. Spalio mėnesį baigiamos kasti bulvės, raunamos kitos šakniavaisinės daržovės. Ilgesniam laikymui skinami rudeninių ir žieminių veislių obuoliai, kriaušės. Greito naudojimo daržovės ir vaisiai konservuojami, rauginami, džiovinami ar kitaip apdorojami.

Pasiruošimas kitam sezonui

Nurinkus derlių, sutvarkomi dirbamos žemės plotai. Ruošiant dirvą kitų metų daržovių auginimui, dirvos paviršiuje paskleidžiamas perpuvęs galvijų mėšlas arba paruoštas kompostas. Po to dirva giliai suariama, o jei plotelis nedidelis (ir jėgos leidžia) giliai sukasama. Trąšų įterpimas atidedamas pavasariui.Spalio mėnesį į iš anksto paruoštas duobes sodinami vaismedžiai ir vaiskrūmiai. Rudenį sodinamos obelys ir kriaušės, o pavasarį sodinami kaulavaisiai.

Sodinukus sodinkite tokiimg_7384u gyliu, kokiu jie augo medelyne. Sodindami vaismedį, statykite jį ant sodinimo duobėje supilto žemės kauburėlio. Jo šaknis paskirstykite vienodai į visas puses. Ant šaknų užpylę apie 15-20 cm žemės sluoksnį, medelį lengvai pakratykite. Po to apmindžiokite žemę aplink kamieną. Pilnai supylę žemes, padarykite įdubimą, kad palaisčius, vanduo nenutekėtų į šonus. Pasodintą medelį pririškite prie įkalto 1 -1,4 metro ilgio kuolo ir kelis kartus paliekite vandeniu. Obelaičių skiepijimo vieta turi būti ne mažiau kaip 5 cm nuo žemės paviršiaus.

Rudenį išgenėkite ir pašalinkite senas, sausas, sužalotas ir ligotas vaismedžių šakas.

Spalio mėnesį baigiami genėti derėjusių aviečių stiebai, vynmedžių ūgliai. Retinami juodųjų serbentų krūmai.

Jei sodybos teritorijoje yra tvenkinys , iš jo pakraščių ir paviršiaus pašalinkite nereikalingus augalus, lapus ir kitas vėjo suneštas atliekas. Reguliariai sodybos teritorijoje sugrėbkite nukritusius lapus, nupjautą vejos žolę. Visas organinės kilmės atliekas komposimg_6860tuokite. Stiklo, metalo, plastiko ar popieriaus atliekas rūšiuokite ir dėkite į specialius konteinerius.

Jei žiemos laikotarpiu sodyboje retai lankysitės, tada iš anksto pasirūpinkite nors minimalia jos apsauga. Į užrakinamus sandėlius sudėkite  įrankius, mechanizmus ir kitas sodybos priežiūros priemones.  Iš vandentiekio vamzdžių, siurblių ir žarnų pašalinkite vandenį. Patikrinkite ar uždarytos židinio (krosnies) ventiliacijos ir dūmų išėjimo sklendės. Sandariai uždarykite langus, patikimai užrakinkite duris. Jei sodyboje signalizacijos nėra ar ji neveikia – atjunkite elektros srovės padavimo kirtiklį arba išsukite saugiklius.

Gero derliaus

Susiedo komanda