Spalio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Spalio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Spalio mėnuo nė kiek nenustebino atvėsusiais orais, lietumi ir vėjais. Nors šiemet pavasaris buvo vėlyvas ir vasara pašykštėjo šilumos, bet derlius sodininkams ir daržininkams nėra prastas. Tik tą derlių surinkti ypatingai sunku, nes pievose ir dirbamose žemėse gausu vandens. Kai kur, ne tik, kad įvažiuoti, bet ir praeiti, neįmanoma. Daugelis ūkininkų patirs nemažus nuostolius.

Taigi, prieš motinėlę Gamtą kastuvu nepamojuosi… Tikėkimės – kiti metai bus geresni.

Darbai spalio mėnesį

Spalio mėnesį, kol nėra didesnių šalnų, baigiami derliaus nuėmimo darbai. Baigiamos kasti bulvės, raunamos morkos, burokai. Soduose nuskinami ilgesniam laikymui obuoliai.

Po derliaus nuėmimo sutvarkomi dirbamos žemės sklypai, nurenkamos ir sudedamos į komposto krūvas augalinės atliekos. Dirbama žemė akėjama arba kultivuojama. Dirvos paviršiuje paskleidžiamas perpuvęs galvijų mėšlas arba kompostas. Po to dirva giliai suariama.

PATARIMAS : atskirai pasilikite komposto ar perpuvusio mėšlo vaismedžių pomedžiams mulčiuoti. Jei žiema bus besniegė – mažiau nuo šalčių nukentės medelių šaknys.

Spalio mėnesį į iš anksto paruoštas duobes sodinami vaismedžiai ir vaiskrūmiai. Rudenį patariama sodinti obelis ir kriaušes. Sodinti būtina tik sveikus, geros veislės sodinukus. Jie turi būti nesužaloti ir nepažeisti ligų. Sodinukų šaknys turi būti aprištos ar įpakuotos į drėgnus maišus ar kitas talpas, kad išsilaikytų drėgmė. Prieš sodinimą, sodinukų šaknis rekomenduojama pamirkyti molio ir karvių mėšlo skiedinyje. Pasodintą sodinuką tvirtai pririškite ar pritvirtinkite prie atraminių kuolų ir paliekite vandeniu.

Spalio mėnesį baigiami genėti aviečių, juodųjų serbentų, vynmedžių stiebai. Jau šį mėnesį galima pradėti genėti obelis ir šviesinti jų vainikus. Kol šakelės su lapais – geriau matyti, kurios šakelės sveikos, o kurios ligotos ar sausos.

Nuolatos apeikite, apžiūrėkite ir tvarkykite sodo ir sodybos teritoriją. Sugrėbkite nukritusius lapus, šiukšles. Iš tvenkinio paviršiaus pašalinkite senas žoles, lapus ir kitas vėjo suneštas priemaišas. Visas organines atliekas kompostuokite. Kitas atliekas rūšiuokite ir dėkite į specialius konteinerius.

Vizualiai įvertinkite pastatų stovį. Jei reikia, suremontuokite. Remonto ir rekonstrukcijos darbus planuokite iš anksto.

PATARIMAS : pabaigę žemės darbus, visada nuvalykite, sutepkite žemės dirbimo įrankius, mechanizmus. Pasirūpinkite jų apsauga arba pasiimkite su savimi.

Paruoškite sodybą ar sodo namelį žiemos sezonui. Iš vandentiekio vamzdžių, siurblių ir žarnų pašalinkite vandenį. Užkiškite židinio ir krosnies ventiliacijos ir dūmų išėjimo sklendes. Sandariai uždarykite langus. Patikimai užrakinkite duris. Jei sodyboje signalizacijos nėra ar ji neveikia – atjunkite elektros srovės padavimo kirtiklį.

Sėkmės darbuose

Susiedo komanda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.