Spalio mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams
Spalio mėnuo, kaip ir įprasta, nė kiek nenustebino lietumi, drėgme, rūku ir šalnomis. Nors vasarą buvo mažai lietaus, bet rudens gėrybių derlius nėra prastas, gal tik kiek mažiau derėjo sodai.
Kaip ir kasmet šį mėnesį sode ir sodyboje darbų gausybė. Pirmiausia surenkamas užaugintas derlius – kasamos bulvės, raunamos morkos ir burokai, skinami vaisiai, uogos. Visos gėrybės dedamos į rūsius ar kitas ilgesniam laikymui skirtas vietas, prieš tai pasirūpinus laikymo patalpų švara ir dezinfekcija. Greito naudojimo vaisiai ir daržovės konservuojamos, džiovinamos ar kitaip apdorojamos. Po to sutvarkomi dirbamos ir kitos prižiūrimos teritorijos plotai. Sode sugrėbiami nukritę lapai. Surenkamos sausos, pažeistos ar išgenėtos medžių šakos. Sugrėbiama nupjautos vejos žolė. Jei sodyboje yra vandens telkinys(tvenkinys ar kūdra), iš jo pakraščių išraunami žaliuojantys meldai, ajerai, asiūkliai ir kitos vandenį užgožiančios žolės. Visos surinktos atliekos kompostuojamos. Į kompostą papildomai pridėkite vandenyje ištirpintų karbamido ar superfosfato trąšų, džiovintų kiaušinių lukštų, medžio pelenų.
Ruošiant dirvą kitų metų daržovių auginimui, reikėtų į ją įterpti arba paskleisti perpuvusio galvijų mėšlo ar paruošto komposto. Po to dirvą giliau suarti arba sukasti. Trąšas geriausiai yra išbarstyti ar įterpti pavasarį.
Atskirai pasilikite komposto ar perpuvusio mėšlo vaismedžių pomedžiams apdėti. Jei žiema bus besniegė – mažiau nuo šalčių nukentės medelių šaknys.
Spalio mėnuo – tai sodinukų sodinimo metas. Į iš anksto paruoštas duobes sodinami vaismedžiai ir vaiskrūmiai. Rudenį patariama sodinti obelis, o kriaušes, vyšnias, slyvas – pavasarį. Sodinti būtina tik sveikus, geros veislės sodinukus. Jie turi būti nesužaloti ir nepažeisti ligų. Sodinukų šaknys ir plonosios rudos šaknelės turi būti aprištos ar į pakuotos į drėgnus maišus ar kitas talpas. Prieš sodinimą, sodinukų šaknis būtina pamirkyti molio ir karvių mėšlo skiedinyje. Tada greičiau užgis šaknų žaizdos, išaugs daugiau naujų šaknelių.
PATARIMAS KAIP SODINTI: sodinukus sodinkite tokiu gyliu, kokiu jie augo medelyne. Sodindami vaismedį, statykite jį ant sodinimo duobėje supilto žemės kaupelio. Jo šaknis paskirstykite vienodai į visas puses. Ant šaknų užpylę apie 15-20 cm žemės sluoksnį, medelį lengvai pakratykite. Po to apmindžiokite žemę aplink kamieną. Pilnai supylę žemes, padarykite įdubimą, kad palaisčius, vanduo nenutekėtų į šonus. Pasodintą medelį pririškite prie įkalto 1 -1,4 metro ilgio kuolo ir kelis kartus paliekite vandeniu. Obelaičių skiepijimo vieta turi būti ne mažiau kaip 5 cm nuo žemės paviršiaus.
Spalio mėnesį, baigiami genėti seni juodųjų serbentų ir derėjusių aviečių stiebai. Genimos vynuogės. Nuo žieminių veislių obelų skinami obuoliai, kurie, tinkamai laikant, gali sulaukti ir pavasario.
Lietingas praėjęs mėnuo atgaivino nuo vasaros sausros išdžiūvusias pievas, laukus, miškus ir girias. Spygliuočių medžių jaunuolynuose pasirodė pirmieji baravykai. Vakarų ir vidurio Lietuvoje grybų jau gausiai buvo renkama ir rugsėjo mėnesį. Spalio mėnesį tikimasi, kad ims dygti ir rudeniniai grybai.
PATARIMAS:ką daryti, kad grybai augtų ne tik miške, bet ir jūsų sodyboje ar prie jos? Išdarinėtus grybus ar grybų atliekas paskleiskite iš šiaurės pusės prie spygliuočių ar lapuočių medžių – po kelių metų, esant pakankamai drėgmės, turėtų pasirodyti pirmieji grybai…
PATARIMAS: jei sodyboje žiemos metu niekas nesilankys, tad pasirūpinkite nors minimalia jos apsauga. Į užrakinamus sandelius sudėkite įrankius, mechanizmus ir kitas sodybos priežiūros priemones. Sandariai uždarykite langus, židinio, krosnies ventiliacijos ir dūmų išėjimo sklendes, iš vandentiekio vamzdžių ir žarnų pašalinkite vandenį, užrakinkite duris. Jei sodyboje signalizacijos nėra ar ji neveikia, rekomenduojama atjungti elektros srovės padavimo kirtiklį.
Sėkmės
Susiedo komanda