Triušiai „Susiedo“ ūkyje

Informacijos apie triušių auginimo ypatumus galima paieškoti ir susirasti vadovėliuose, spaudoje, interneto svetainėse ir kt. Bet tai tik teorija, o praktika yra visai kas kita. Dažniausiai literatūrai trūksta laiko ir yra rašoma viskas labai išsamiai. Šį kart papasakosim apie savo laikomų triušių ūkį ir jo ypatybes.

Trumpai apie „Susiedo“ triušių ūkį

Triušius auginame jau apie 10 metų. TaIMG_6976i labai meilūs, gražūs, bet tuo pačiu ir reiklūs gyvūnai. Laikomos veislės – avinai , juodai-rusvi ir Baltarusijos drugeliai. Triušiai nėra grynaveisliai, tad ne tokie ir lepūs.  Praėjusių metų pabaigoje laikėme 17 vienetų triušių. Šiuo metu triušidėje yra 4 patelės ir 3 patinai. Vasarą triušius šeriame nupjauta žole, grūdais, daržovėmis. Žiemos laikotarpiu – sausu šienu, kombinuotais pašarais, daržovėmis, grūdais.

NARVELIAI

Narveliai triušiams yra pagaIMG_6984minti iš 2 cm storio dvigubo pjovimo lentų. Priekyje durelės su langeliu, kuris apkaltas tinklu. Narvelių dugnas iškaltas siauromis lentelėmis, paliekant 6 – 8  mm tarpus, kad valant pro skyles pasišalintų išmatos. Narveliuose pakreikta sauso smulkaus šieno. Triušių gardai valomi du kartus per mėnesį. Vasarą, pašalinus mėšlą, nuvalomos ir narvelio sienos ir lubos su šlapiu skuduru arba kempine, pamirkytais karštame vandenyje su ištirpintu kalio permanganatu.  Tą padaryti būtina, kadangi narveliuose būna prilindę  uodų ir musių, kurie perneša triušiams pavojingas ligas.

VAKCINAVIMAS

Du kartus per metus būtina triušius paskiepyti.2015-05-15 23.33.05

„PESTORIN MORMYX“ vakcinos nuo virusinės hemoraginės ligos ir miksomatozės galima įsigyti tik pas veterinarijos gydytoją.

Vasario mėnesio pabaigoje ar kovo mėnesio pradžioje visi triušiai skiepijami šia vakcina. Po dviejų savaičių skiepijimą reikia pakartoti.

Antrą kartą visi triušiai skiepijami rugpjūčio mėnesio pabaigoje ar rugsėjo mėnesio pradžioje. Po dviejų savaičių – pakartotinai.

KERGIMAS

PASTABA : kovo mėnesio pradžia tinkamiausias laikas pirmam kergimui.

Kergiama patelė įleidžiama į patino būstą (bet neatvirkščiai) 2-3 valandoms. Ar patelė nori poruotis, galima įsitikinti jai paglostant per nugarą. Jei beglostant išriečia nugarą ir pakelia užpakalį, tada galima poruoti. Kartais patelės būna piktos, puola nagais, drasko, atrodo, kad ginasi – tada poravimąsi atidėkite savaitei, nes suleista su patinu patelė sukasi ratu, neprisileidžia, kartais ir apkandžioja patiną.  Kai patelė poruojasi noriai, tada patinas atlikęs „darbą“ net surėkia ir minutėlei tampa pasyvus. Kadangi patelių laikome nedaug, tad dienai vieno suleidimo su patinu pakanka. Po 5-7 dienų patelė vėl suleidžiama su tuo pačiu patinu. Ir dažniausiai, jei yra pirmu kartu apvaisinta, patelė patino neprisileidžia. O jeigu prieš savaitę buvo neapvaisinta – tada antru kartu turėtų viskas pavykti sėkmingai.

PASTABA : negalima poruoti tos pačios giminės patelės ir patino.

TRIUŠIAVIMASIS

Dažniausiai patelės „triušiukus atsiveda“ nakčia, po 28-34 dienų po sukergimo. Visą tą laikotarpį pateles reikia šerti geresniais pašarais, kasdien pagirdyti vandeniu.

SVARBU: negalima triušingų patelių erzinti, gąsdinti, prie jų leisti pašalinius asmenis, gyvūnus (kates, šunis). Kiekvieną kartą prieinant prie  narvo, reikia negarsiai perspėti triušius, kad jie neišsigąstų ir nesiblaškytų. Triušiai dažnai pripranta prie šeimininko balso. Jam priėjus – jaučiasi ramūs, saugūs ir smalsūs. Tuo įsitikinti galite, jei prieitų koks pašalinis asmuo.  Tada jie tampa baikštūs ir slepiasi.

Iki triušiavimosi likus savaitei, reikia išvalyti narvelį, pakreikti naujo kraiko. Prieš atsivedant vadą, patelė pradeda krauti šiaudus į krūvelę, nuo savo papilvės pešti plaukus – taip ji suka ir šiltina taip vadinamą lizdą. Atvestus triušiukus dažniausiai patelė sudeda į savo lizdą ir papildomai apkloja savo pūkais. Būna ir taip, kad patelė blaškosi, nerimsta išmėto po narvelį tik gimusius triušiukus. Tada pačiam šeimininkui  reikia triušiukus sudėti į lizdą ir užkloti pūkais. Negyvus triušiukus būtina iškart išimti iš narvelio.  Triušiukus lieskit kuo mažiau ir tik užsimovę gumines pirštines, kad patelė mažiau suuostų svetimą kvapą. Po tokių „procedūrų“, patelę iki kito šėrimo reikėtų palikti ramybėje. Laktacijos laikotarpiu, 2 savaites po triušiukų gimimo,  patelėms duokite daugiau pienių, dobilų žolės, sausų avižų, sauso specialaus pašaro ir vandens. Kol triušiukai patys neišropoja iš lizdo, geriau jų neliesti. Patelė pati padarys tvarką, jei triušiukai išsibėgioję po narvą. Po 28-30 dienų triušiukus jau galima atskirti nuo motinos ir suleisti į atskirus narvus po keletą vienetų. Dar po dviejų mėnesių, nustačius lytį, 2015-05-15 23.28.54patinus veislei atskirkite po vieną, o pateles, jei nesipeša ir pakanka vietos, laikykite po dvi.

Praėjus savaitei nuo triušiukų atskyrimo, patelę vėl galima suleisti su patinu. Per metus patelės atsiveda po dvi vadas triušiukų. Tai ir džiaugsmas, ir rūpestis.

 

 

Nuotraukose mūsų triušių ūkis

Susiedo komanda