Liepos mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Liepos mėnesio patarimai sodininkams mėgėjams

Skubanti vasara jau beveik įpusėjo. Liepos mėnesį įsivyravo gaivi šiluma ir negausūs lietūs.  Atostogaujantiems ar poilsiaujantiems tokie orai kaip pagal užsakymą. Dauguma keliauja automobiliais ar dviračiais, plaukia srauniomis upėmis įsėdę į baidares ar valtis, ilsisi kempinguose ar sodybose prie ežerų, upių, miškų. Tad visiems linkime įsimintinų įspūdžių ir gero poilsio.

Graži šiemet LIEPA, su Šimtmečio Dainų švente ir Tautiškos giesmės giedojimu. Su laukuose, miškuose ir soduose žydinčiais, nokstančiais, sirpstančiais, bręstančiais žiedais ir vaisiais… Triskart – VALIO !

O dabar pastebėjimai ir rekomendacijos apie sodininkų veiklą liepos mėnesį.

Kadangi šiemet derlius soduose labai ankstyvas, tad reikia paskubėti jį kuo greičiau nuskinti, surinkti ir sutvarkyti. Dar tik liepos mėnuo, o jau nuskintos vyšnios, trešnės, jau prinokę serbentai, agrastai, raudonuoja avietės. Alyvinės obelys neišlaiko dar pilnai neprinokusių obuolių. Kolkas dar negausiai, žemėn krenta pirmosios geltonos (kaukaziškos) slyvelės.

Iš uogų ir vaisių gaminami kompotai, verdamos uogienės, spaudžiamos sultys. Didesnė dalis šviežių uogų užšaldoma šaldikliuose. Obuoliai džiovinami.

Obuolių krituolius būtina reguliariai surinkti. Jeigu jie netinkami apdorojimui ar džiovinimui – užkaskite juos į žemę, kad neplistų ligos ir kenkėjai. Į komposto krūvas nepanaudojamų obuolių daug supilti nepatariama, nes tokia gautoji komposto masė rūgština dirvožemį.

Nuskynę braškes, įvertinkite braškyno stovį. Pažeistus kūmus pašalinkite. Braškių lapus nupjaukite ir krūmelius nupurkškite 1 proc. Bordo skysčiu. Nusistovėjus sausiems orams,  braškyną paliekite lauko temperatūros vandeniu. Jau liepos mėnesį pradėkite dirvos paruošimą braškių sodinimui rugpjūčio mėnesį.

Sodyboje ir sode reguliariai šienaukite žolę. Užėjus karščiams, veją būtinai palaistykite. Kompostuokite sodo, daržo atliekas. Perkaskite pavasarį sudėtas komposto krūvas ir paliekite vandeniu.

Jeigu ant jaunų obelaičių gausu obuolių, jas paremkite „Y“ tipo kuolais, nes augdami obuoliai šakas gali nulaužti ar net prilenkti prie žemės. Taip pat paremkite ir rudeninių veislių obelų gausiai derančias  šakas. Kas dvi savaites nuimkite ir sudeginkite kenkėjų gaudymo juostas. Nuėmę agrastų ir serbentų derlių, iš krūmų išpjaukite jau 5-6 metus derėjusius stiebus. Taip krūmai palaipsniui atsinaujins ir derės kasmet. Po retinimo krūmus apiberkite sausais medžio pelenais.

Jau liepos mėnesį išvalykite ir išdžiovinkite rūsius ir kitas pagalbines patalpas. Jei reikia pakeiskite medinius stelažus naujais. Pasigaminkite ar įsigykite taros dėžučių.

Nudirbę darbus pasilepinkite vasaros teikiamais malonumais.

Sėkmės

Susiedo komanda