Vaiskrūmių priežiūra

Vaiskrūmių priežiūra

Kaip prižiūrėti prieš metus pasodintus vaiskrūmius ?

Pirmą augimo pavasarį pasodintus vienamečius vaiskrūmių sodinukus būtina patrumpinti. Jeigu sodinukas turi tik vieną stiebą, jis trumpinamas, paliekant virš žemės 4 pumpurus. Jei yra du stiebeliai,  jie trumpinami, paliekant po 3 pumpurus. Jeigu krūmelis trijų stiebų, vieną jų palikite netrumpintą. Dvimečių krūmelių trumpinti nereikia. Per pirmąjį vegetacijos sezoną gerai įdirbtoje dirvoje serbentai auga labai gerai ir iki rudens išaugina 4-6  stiprius stiebus iki 1m ilgio. Jeigu dėl kokių nors priežasčių vaiskrūmis auga lėtai, reikia pavasarį negausiai, keletą kartų palaistyti atskiestomis srutomis arba karbamido tirpalu – 10 litrų vandens/ 50g trąšų.

Antrų metų pavasarį kiekvienam krūmui reikia palikti po 3-4 stipriausius stiebus, o kitus patrumpinti, paliekant po 3 pumpurus.

Trečių metų pavasarį krūmas jau turi 3-4 dvimečius stiebus ir keletą vienamečių. Toliau formuojant, jam vėl paliekami 3-4 vienamečiai stiebai, o kiti patrumpinami.

Taip formuojant, penkerių metų vaiskrūmis turi 15-20 įvairaus amžiaus stiebų. Toms veislėms, kurių stiebai nelinkę labai išsišakoti, jų paliekama daugiau, o toms veislėms, kurių stiebai labiau šakojasi, jų paliekama mažiau, kad krūmas nebūtų per tankus. Tačiau negalima kasmet palikti daug nulinių ūglių, nes krūmas per daug sutankėja, jo viduje būna mažiau uogų, o ir jų kokybė – prastesnė.

Kaip papildomai tręšti vaiskrūmius ?

Jauni krūmai tręšiami saikingai, tačiau jiems neturi trūkti maisto medžiagų. Vasaros pabaigoje, jau nurinkus uogas, vaiskrūmius reikia papildomai patręšti fosforo ir kalio trąšomis, o anksti pavasarį, nutirpus sniegui ir antrą kartą tuoj po žydėjimo – azoto trąšomis. Tręšimo normos labai priklauso nuo dirvožemio derlingumo ir dirvos įdirbimo. Laidžiuose priesmėliuose labiau trūksta azoto ir kalio. Labai naudinga pokrūmius mulčiuoti. Juose neturi būti piktžolių. Mineralines trąšas visada būtina ne tik išberti, o ir įterpti į dirvą, plačiau negu siekia krūmo šaknys. Suaugusiems krūmams trąšų reikia 2 kartus daugiau negu jauniems.

Kaip teisingai genėti vaiskrūmius ?

Juodųjų serbentų vaisinės šakelės neilgaamžės, todėl penkerių metų stiebus patariama išgenėti, ir tai atlikti kasmet. Genėjimo metu pašalinami pasenę stiebai, o paliekami stipriausi vienamečiai nuliniai ūgliai. Genėti patariama vasaros pabaigoje – rudens pradžioje, nuskynus derlių, arba kitų metų pavasarį.

Raudonųjų ir baltųjų serbentų bei agrastų vaisinės šakelės ilgaamžės. Jų krūmai ir negenėti daug metų gali gerai derėti. Todėl baigus formuoti jaunus krūmus, suaugusius derančius krūmus genėti nėra problematiška. Genint pašalinama per daug priaugusių vienamečių nulinių ūglių, kad krūmas nebūtų per tankus. Visada išpjaunamos sausos ar sužalotos šakos ar stiebai.

Susiedo komanda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.