Tai jau penktas pažintinis straipsnis apie naminius paukščius. Ankstesniuose straipsniuose buvo aprašomos vištų veislės, kurios duoda didesnę ūkinę naudą, tai – leghornai, minorkos, broileriai,- kochinchinai. Šį kartą bus pasakojama apie dekoratyvines vištų veisles , tai brama veislės vištos. Būtų gražu, kad tokie paukščiai papuoštų mūsų kaimo sodybas. Tai ne mažesnis grožis kaip dekoratyvinės gėlės, egzotiniai augalai, krūmai, medžiai ir išpuoselėta sodybos teritorija.
Vištos „BRAMA“
Šios vištos išvestos Šiaurės Amerikoje. Europoje jos paplito prieš pusantro šimto metų. Paukščiai stebino visus savo ūgiu ir grožiu. Spalva – tamsi. Vėliau veislė buvo šiek tiek pakeista. Pirmosios bramos veislės vištos skiauterę turėjo lapo formos, kaip konchinchinų, vėliau – trigubą, trumpesnes, daugiau plunksnotas kojas.
Dabar bramos vištos būna šviesios ir tamsios. Šviesiosios skiriasi sidabrinėmis-baltomis plunksnomis su pelenų spalvos pūkais. Kaklo plunksnos turi juodą pailgą juostelę, o ant liemens juodų plunksnų apvadėlis. Apatinė pirmos eilės plunksnų dalis juoda, o viršutinė – balta.

Tamsiosios bramos turi tamsesnes plunksnas su juodomis juostelėmis ant kaklo ir su juodais apvadėliais ant liemens ir uodegos. Kaklo juostelės gali būti ne visuomet juodos, o ant uodegos tik juodos. Gaidžio krūtinė visada juoda. Norint gauti palikuonius tamsius, tinkamos plunksnų spalvos, reikia, kad kad šios veislės gaidžiai būtų tamsesni, nes bramos veislės paukščiai linkę šviesėti. Norint turėti grynaveisles bramas, reikia turėti du šių paukščių lizdus: vieną, kad turėtume tinkamais požymiais vištas, kitą – gaidžius. Svarbiausi šios veislės vištų požymiai tokie: aukštas ūgis, papurusios plunksnos, plunksnomis apaugusios kojos, būdinga šiai veislei skiauterė ir plunksnų spalvos.
Pagal kūno formą bramos ir kochinchinai panašūs : maža galva, raudonos barzdelės ir auselės, trumpa ir plati nugara, su pakeltomis strėnomis iki uodegos, siauri , maži sparnai, trumpa uodega. Tik skiauterė bramos triguba, su mažais danteliais. Kaklas papuręs, kaip ir visos plunksnos. Snapas ir slėsnos žvynai geltonos spslvos, akys ryškios, kojos labai plunksnotos. Gaidžiai sveria iki 5 kg, vištos – 4 kg. Dabar amerikietiškosios bramos skiriasi nuo angliškųjų. Pastarųjų kojos trumpesnės.
Bramų kiaušiniai šiek tiek didesni nei kochinchinų, spalva ruda. Kolekcionuojant paukščius dėl plunksnų spalvos ir grožio, produktyvumas sumažėjo. Dabar bramos labiau vertinamos kaip dekoratyvūs paukščiai. Sumažėjo ir ūgis. Dedeklės ramios, nors dėl didelio svorio ir plunksnotumo dažnai traiško kiaušinius. Mėsos kokybė nėra itin gera, mažai raumenų ant krūtinkaulio ir didelis krūtinės kaulas. Lietuvoje dažniausiai augina paukštininkai kolekcininkai.
Jeigu jums kyla klausimų, ar norite pasidalinti savo patirtimi, parašykite mums apie savo ūkį!
Susiedas komanda